Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест срещу либийския лидер Муамар Кадафи, съобщиха от съда.
Заповедта се отнася и за двама роднини на полковника – 39-годишния му син Сейф ал Ислам и шурея му Абдула ал Сануси, съобщава Си Ен Ен.
Ал Ислам е съветник на баща си, а Ал Сануси оглавява разузнаването.
Според съда има достатъчно доказателства, че тримата са виновни за "широкоразпространени и систематични" атаки над цивилни като част от опитите им да запазят властта.
В искането си за заповедта прокурорът Луис Морено-Окампо казва по време на бунта в Либия са загинали хиляди хора, а ООН посочва, че той е накарал близо 750 хил. души да избягат от домовете си.
Доказателствата сочат, че Кадафи е замислил план за потушаване на народните протести през февруари с всички средства, включително с крайно и кърваво насилие, посочва Окампо в искането си. Силите за сигурност са водили повсеместна и систематична политика на атаки срещу цивилни, смятани за дисиденти, с цел Кадафи да запази властта си, се казва още в текста.
Морено-Окампо каза пред Си Ен Ен, че има доказателства, че Сейф ал Ислам е организирал набирането на наемници за защитата на режима, Кадафи е наредил атаки срещу невъоръжени цивилни, а Ал Сануси е бил екзекуторът.
Либийският правителствен говорител Муса Ибрахим предварително
отхвърли всички обвинения
срещу Кадафи и ги разкритикува като несвързани заключения на прокурорите.
Либия не е подписала Римския договор, с който е създаден Международният наказателен съд, и посочи, че ще игнорира действията на прокуратурата.
Според председателя на Асамблеята на страните членки на Римския договор обаче МНС има юрисдикция в Либия съгласно резолюция на Съвета за сигурност на ООН от 26 февруари.
Либийски официални представители отхвърлиха обвиниха съда, че несправедливо взема на мушка африканци, а същевременно пренебрегва това, което по техните думи са престъпления на НАТО в Афганистан, Ирак, "а сега и в Либия".
Либия не приема решенията на МНС, който е инструмент на Запада за съдебно преследване на лидери от Третия свят, заяви по-късно на пресконференция в Триполи и либийският министър на правосъдието Мохамед Амхамад ал Камуди.
Вождът на революцията и синът му не заемат никаква официална длъжност в либийското правителство и поради това те нямат връзка с претенциите на МНС към тях, добави министърът.
Кадафи не заема официален пост в либийската политически система, независимо че управлява страната над 41 години.
Съдът започна разследването срещу Кадафи на 15 февруари,
когато се засилиха демонстрациите срещу либийския лидер. Следователите посетиха 11 страни, разгледаха 1200 документа и интервюираха около 50 свидетели.
В доклад от началото на май се казваше, че предполагаемите престъпления срещу човечеството, в които подозират Кадафи, включват изнасилвания от страна на правителствените поддръжници, както депортиране и изследване.
Притесненията за големия брой жертви в страната накараха Съвета за сигурност на ООН да приеме през март резолюция 1973, с която се разрешаваше прилагането на всякакви мерки, освен сухопътна намеса, за да бъдат защитени цивилните либийци. В изпълнение на резолюцията НАТО започна бомбардировки над военни обекти в страната, който продължават и до днес.
Преди ден Африканският съюз обяви, че
Кадафи няма да бъде включен в опитите на съюза да договори помирение в Либия.
Не стана ясно обаче кой ще представлява либийското правителство в преговорите, нито кога ще се състоят те.
Това не е първият случай, в който Международният наказателен съд издава заповед за арест срещу държавен глава в момент на конфликт. През 2007 г. бе издадена заповед срещу президента на Судан Омар ал Башир, докато бушуваше кървавия конфликт в Дарфур.
Решението на Международния наказателен съд показва още веднъж нарастващата изолация на режима на Кадафи, каза в изявление генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. Кадафи и неговите привърженици трябва да разберат, че им остава все по-малко време и че в НАТО сме по-решени от всякога да продължим натиска, докато нападенията над цивилни в Либия престанат, докато силите на режима се приберат в базите си и докато бъде осигурен достъп на хуманитарната помощ до онези, които се нуждаят, добавя Расмусен.
Европейският съюз призова да се осигури пълно съдействие за независимото разследване на съда в Либия. В изявление на върховния представител на ЕС по сигурността и външната политика Катрин Аштън се казва, че ЕС подкрепя изцяло МНС, който има ключово значение за осигуряването на справедливост в международен план.
Либийският бунтовнически Преходен национален съвет (ПНС) се зарече да арестува Кадафи и да го съди в Либия, предаде ДПА.
"Ако е Божията воля, ще арестуваме престъпника Кадафи и ще го съдим в Либия, тъй като той няма къде да избяга", заяви говорителят на ПНС Мостафа ал Гариани.
"Ще го измъкнем като плъх от дупка, както стана със Саддам Хюсеин",
заяви говорителят на ПНС по адрес на Кадафи.
Населението на втория по големина либийски град Бенгази посрещна с бурна радост съобщението, че Международният наказателен съд е издал международна заповед за арест на Кадафи, предаде АФП.
Някои хора стреляха във въздуха с автоматични оръжия в знак на радост.
Бенгази е фактическата столица на бунтовниците и седалище на техния Преходен национален съвет, който e управляващ орган в районите от Либия под техен контрол.
Издаването на международни заповеди за арест на Кадафи, сина му Сейф ал Ислам и шефа на либийското разузнаване Абдула ал Сануси превръща тримата в международно издирвани заподозрени, което потенциално може да усложни посредническите усилия за слагане край на продължаващия от над четири месеца интензивен конфликт в страната, отбелязва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!