Либийците гласуват на първите национални избори, които трябва да определят състава на Национален конгрес. Той ще замени Преходния национален съвет (ПНС) - временния управляващ орган, сформиран по време на бунта срещу режима на Муамар Кадафи миналата година, съобщи ДПА.
Кадафи бе свален и убит през 2011 г. след 42-годишно управление. По време на диктатурата всякакви политически групировки в Либия бяха извън закона. След свалянето му се сформираха множество и най-разнообразни политически партии и обединения. С най-голямо влияние сред тях се очертава политическа организация на ислямисткото движение "Мюсюлмански братя" в Либия, създадена по подобие на египетските мюсюлмански братя и поддържаща тесни връзки с тях.
Първоначално вотът беше насрочен за 19 юни, но беше отложен по организационни причини.
За изборите са се записали около 2,8 млн. гласоподаватели, което е около 80% от имащите право на глас.
Местата в 200-членния Национален конгрес, който ще изпълнява ролята на преходен парламент, ще бъдат разпределени между 120 пряко избрани представители и 80 кандидати от партийни списъци.
За пряко избираните места се състезават 2500 кандидати, а за местата въз основа на партийни листи - 1202.
Фаворити за спечелване на изборите са
представителите на племенни кланове и излезлите от нелегалност "Мюсюлмански братя".
Бойкот на изборите обявиха ислямските радикали от организацията "Ансар аш Шариа" и берберите от Зинтан.
Неспокойна остава обстановката в Бенгази, където привържениците на федералното устройство на държавата настояват за равно представителство в органите на властта между западните и източните провинции. През последните дни в града имаше погроми на избирателни участъци, а вчера бе свален самолет, доставящ изборни бюлетини.
"Ако в Триполи не се вслушат в исканията ни, ще започне гражданска война",
предупреди председателят на Военния съвет на Киренайка (историческото название на източния регион) Хамад ал Хаси. Вчера негови бойци блокираха три важни петролни терминала - в Сидра, Рас Лануф и Марса ел Брега, за да окажат икономически натиск върху ПНС.
Все още не ясно дали ще бъдат отложени изборите в оазиса Куфра, където започна етнически конфликт между арабското племе зувая и негроидното племе тубу. В Сирт, Бани Уалид и на други места са все още силни позициите на привържениците на стария режим и регионални наблюдатели очакват изблици на насилие.
Присъстващите в Триполи и Бенгази международни наблюдатели от Арабската лига, ЕС, Африканския съюз и редица други международни организации се съмняват, че ще успеят да си съставят правилна картина за хода на гласуването. "Мисията ни е много ограничена. Не можем да изпратим наблюдатели в нестабилните райони, където не е изключено да има нарушени на демократичната процедура", заяви представител на фондацията "Картър".
Гласуването ще приключи в 18 ч. по Гринуич (20 ч. българско време). Предварителните резултати ще бъдат обявени в понеделник или вторник, съобщи Избирателната комисия.
Националният конгрес трябва да определи министър-председател до 30 дни.
След това премиерът трябва да състави правителство, което да получи окончателно одобрение от Националния конгрес.
Когато това стане, сегашното преходно правителство, включващо предимно технократи, ще предаде властта.
В съответствие с внесена в последния момент от ПНС промяна, конституционното събрание, което ще изготви конституцията на Либия, ще бъде избрано отделно, а не от Националния конгрес, чийто състав ще бъде определен днес.
След приемането на нов избирателен закон либийците ще гласуват отново през юли 2013 г., за да изберат парламент, от който да бъде излъчено ново правителство.
Някои наблюдатели смятат този натоварен график за твърде амбициозен и предричат, че ще има отлагания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!