37-годишен либиец се опитва да осъди НАТО в Брюксел, заради мисията на алианса в страната му.
На 22 ноември първоинстанционен съд в белгийската столица ще се произнесе по допустимостта на жалбата на Халед Хамиди, съобщава вестник "Либр Белжик", който публикува интервю с Хамиди.
Разговорът с либиеца се е състоял в хотел в Кайро, тъй като срещу него е издадена червена бюлетина на Интерпол.
Хамиди е в списък с 57 либийци, издирвани от новите власти в Либия
като сътрудници на бившия режим.
Младият мъж разказва, че през юни е изгубил цялото си семейство при удар на НАТО по неговата къща в Триполи. Бащата на Халед е генерал и един от 12-те военни, оглавили революцията от 1969 г., с която Муамар Кадафи идва на власт.
Според разказа на Халед, техният дом е бил определен от НАТО като "контролен и команден пункт" и това е било причината да бъде поразен.
В нощта на атаката младият мъж е вечерял със свои приятели и когато се е прибирал малко преди 2 ч., пред очите му къщата в кв. Сорман била вдигната във въздуха с осем бомбени попадения.
Халед намерил труповете на децата си и бременната си съпруга сред развалините на сградата, където
загинали общо 13 цивилни,
включително охрана, бавачки и съседи. Единственият оцелял при атаката е баща му, който спял в централното помещение в сградата.
Според Халед, баща му отдавна бил напуснал армията и не е участвал в съпротивата срещу въстанието. По неговите думи къщата им била взета на прицел заради множеството спътникови приемници на покрива, които подавали сигнал до телевизорите в стаите на сградата.
Обвиняват ме, че съм носил оръжие и експлозиви, но всеки в Либия има оръжие, коментира той.
Семейството е било изключително близко до Кадафи, като една от дъщерите на генерала е била съпруга на Саади Кадафи.
Халед е имал инженерингова фирма в Триполи и е получил образованието си в университет в Женева. Самият той разказва, че е бил основна фигура в преговорите по освобождаването на двамата задържани в Либия швейцарски граждани при настъпването на дипломатическата криза между Триполи и Берн след проблемите с Ханибал Кадафи в Женева.
Халед описва Муамар Кадафи като
арогантен човек, изгубил изцяло представа за реалността.
По неговите думи полковникът е разбрал, че е настъпил последният му час, едва когато е бил заловен край Сирт.
Либиецът съхранява в телефона си клиповете със залавянето и гаврите с Кадафи и се възмущава, че човек на подобна възраст е бил подложен и на сексуално насилие, преди да бъде застрелян.
Халед Хамиди обвинява Запада, че не разбира културата в страните, в които се намесва. Той изразява песимизъм за бъдещето на Либия, особено предвид
племенното разслоение в страната.
Халед отбелязва, че при превземането на Сирт са загинали 1000 членове на племето кадафа и сега този клан ще търси отмъщение.
Досега за мен Европа беше пример за спазване на човешките права, но след това, което ми се случи, ненавиждам Запада и съм готов да стана камикадзе и да се взривя пред (президента на Франция Никола) Саркози, добавя той.
Младият либиец заявява, че е посещавал Брюксел и вярва в доброто сърце на белгийците, както и в белгийското правосъдие.
Тъй като НАТО се ползва с имунитет, ответник по жалбата му, в която се търси "извинение", ще бъде министерството на външните работи на Белгия. По случая са наети двама адвокати - белгиец и французин. Според министерството, ако подобни жалби зачестят, не е изключено НАТО да премести седалището си в държава, където съдебният имунитет на организацията е напълно гарантиран.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!