Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън каза, че дните на полковник Кадафи са преброени след успехите на либийските бунтовници на бойното поле, предаде Франс прес.
На обща пресконференция с руския външен министър
Сергей Лавров, който завърши тридневно посещение във Вашингтон,
Клинтън каза, че ще работи с Москва по либийския проблем.
Русия се въздържа при гласуването в Съвета за сигурност на резолюцията на ООН, която откри пътя към военната намеса в Либия, а впоследствие предложи посредничеството си за слагане край на конфликта, напомня АФП.
Клинтън заяви, че Кадафи все още не е изпълнил исканията на международната общност да върне войските си в казармите им и да напусне властта.
"Макар че нито ние, нито Русия можем да предвидим точния ден и час, в който Кадафи ще напусне властта, ние сме съгласни да кажем, че дните му са преброени.
Ще продължим да работим в тясно сътрудничество с международните си съюзници, включително с Русия за увеличаване на натиска над Кадафи и режима му", каза тя.
За последните две години бяха направени
огромни крачки напред в развитието на отношенията между САЩ и Русия
и сега задачата на Вашингтон и Москва е да запазят сегашното темпо в това развитие, заяви Клинтън, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Сред неотдавнашните постижения в американско-руските отношения тя спомена новия договор за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия на САЩ и Русия, както и споразумението за транзит на военни товари на САЩ към Афганистан.
При визитата на Лавров във Вашингтон САЩ и Русия подписаха редица споразумения, включително за изследване на радиационните въздействия, осиновяването на руски деца от американски граждани и за облекчаване на визовите условия, предаде Асошиейтед прес.
Лавров отбеляза, че
споразуменията отиват отвъд обичайните стратегически въпроси
Имаме ново качество в отношенията си, заяви той.
Русия няма да участва в заседанието на контактната група за Либия в Истанбул на 15 юли, съобщи руското министерство на външните работи в комюнике, цитирано от Франс прес.
"Подходът на Русия остава непроменен: няма да се присъединяваме към групата и няма да участваме в нейната дейност. Това се отнася и до предстоящата среща в Истанбул", се казва в комюникето.
"Съдейки по състоялите се досега заседания на контактната група - на 13 април в Доха, на 5 май в Рим и на 9 юни в Абу Даби, същността на нейните усилия е да се оказва помощ само на едната от страните в продължаващия конфликт в Либия", изтъква руското външно министерство.
"Ние смятаме, че Съветът за сигурност на ООН трябва да продължи да играе централна роля в уреждането на кризата".
Турция покани Китай и Русия да участват за първи път в срещата на високо равнище на международната контактна група за Либия, която трябва да започне в петък в Истанбул, съобщи вчера говорител на турското министерство на външните работи, цитиран от АФП.
Международната контактна група за Либия, създадена в Лондон на 29 март, включва
всички страни, участващи в кампанията на НАТО срещу режима на Муамар Кадафи
Русия критикува обектите и интензивността на ударите на НАТО. Китай на свой ред спазва линия на ненамеса в конфликта, но неотдавна имаше серия контакти между китайски представители и представители на либийската опозиция.
Освен американския държавен секретар Хилари Клинтън, участието си в срещата в Истанбул са потвърдили министрите на външните работи на България, Австралия, Бахрейн, Канада, Дания, Франция, Италия, Малта, Мароко, Холандия, Полша и Обединените арабски емирства.
Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, генералният секретар на Арабската лига, представители на Организацията Ислямска конференция и Съвета за сътрудничество в Залива също ще дойдат в Истанбул.
Турският външен министър Ахмет Давутоглу подчерта миналата седмица, че на срещата ще бъде обсъден въпросът за решаването на финансовите проблеми на либийските бунтовници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!