Докато страната му е раздирана от кървава гражданска война, а бунтовниците се борят за свалянето му от власт, либийският лидер Муамар Кадафи се опитва да наеме пиар агенция, за да подобри имиджа си, пише в. "Ню Йорк пост".
В странен имейл, изпратен до няколко пиар агенции в Ню Йорк и Лондон през юли, министерството на информацията на страната търси кандидати, които да "представят нашите справедливи и честни позиции пред света".
"Ние имаме добра морална, политическа и правна логика в подкрепа на нашата позиция като легитимна, суверенна и народна власт в Либия", се казва в текста.
Министерството твърди също, че ударите на НАТО са били предизвикани от "пиар атака", а не от избиването на невинни протестиращи. "Либия е подложена на несправедлива медийна и пиар атака, която доведе до военната намеса на НАТО", пише в писмото.
Като ответен удар сега Кадафи иска специалист по връзки с обществеността, който да публикува ежедневни комюникета за
"моралните" и "легалните" му основания да остане на власт.
В текста се казва още: "Можем да формализираме всяко споразумение с вашата организация чрез трета страна, за да придвижим нещата напред", намеквайки, че правителството иска да запази плана в тайна.
Рон Торсиан от пиар агенцията 5WPR определи имейла като "много нетрадиционен". Според него е "много съмнително, че някоя пиар агенция би отговорила положително на молбата".
Междувременно източник от главната квартира НАТО съобщи, че
алиансът ще продължи военната операция в Либия "до победен край",
независимо че Норвегия напусна коалицията.
По думите му, решението на Осло "няма да има практическо влияние върху темповете, целите и задачите на операция "Обединен защитник".
Вчера четири норвежки бойни самолета извършиха последните си патрулни полети в либийското небе, посочва ИТАР-ТАСС.
Норвегия обяви през юни, че спира участието си в операцията на НАТО в Либия заради прекомерно високите разходи по всекидневното използване на бойната си авиация. САЩ спряха бойните полети на свои самолети още през март и не играят водеща роля в кампанията. Те обаче оставиха на командващите операцията безпилотни летателни апарати и друга високотехнологична военна техника, тъй че формално не са напускали коалицията, припомня агенцията.
От днес нататък
в Либия ще действат активно въоръжени сили на седем държави
от НАТО - Франция, Великобритания, Канада, Италия, Испания, Белгия и Турция. Гърция участва в операцията, като предоставя на самолетите на алианса свои военни бази на средиземноморските острови.
Либийската кампания се проточи доста повече, отколкото бе предвидено, и мандатът на силите на НАТО на два пъти бе удължаван. Напълно е вероятно след два месеца той отново да бъде удължен и този път превърнат в безсрочен, прогнозира ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!