Ми истрите на външните работи от Г-8 не подкрепиха военна намеса в обхваната от антиправителствен бунт Либия.
В същото време те предупредиха либийския лидер Муамар Кадафи, че ако не спазва основните права на хората, ще понесе "страшни последици".
В заключителната декларация на приключилата днес двудневна среща в Париж външните министри на осемте най-развити индустриални държави призоваха Съвета за сигурност на ООН да увеличи натиска върху режима, вкл. чрез икономически мерки, за да принуди Кадафи да се оттегли.
Той вече наложи оръжейно ембарго на Либия и санкции на Кадафи и негови приближени.
Франция и Великобритания настояват за установяване на зона, забранена за полети над Либия. Други страни членки на Г-8 обаче, като Русия, Германия и САЩ, обаче се обявиха против такава мярка.
Френският външен министър Ален Жупе изрази очакване световната организация да приеме тази седмица резолюция в подкрепа на либийските бунтовници.
Опитите ни да издействаме налагането на зона, забранена за полети, над Либия се провалиха, призна той след края на срещата.
В същото време Жупе защити решението на страната си да признае миналата седмица бунтовниците за легитимен представител на либийския народ, въпреки че
оттогава силите на Кадафи печелят територии
Германският му колега Гидо Вестервеле се обяви твърдо против военна намеса в Либия.
"Не искаме да се окажем въвлечени във война в Северна Африка. Искаме да избегнем плъзгане по наклонената плоскост в тази посока".
Италианският външен министър Франко Фратини призова за прекратяване на огъня в страната и за въвеждане на хуманитарна зона с цел защита на цивилното население.
Фратини защити бавната реакция на международната общност на фона на бързото напредване на войските на Кадафи: "Естествено, танковете са по-бързи от Съвета за сигурност на ООН".
Руският министър на външните работи Сергей Лавров се обяви косвено срещу чуждестранна военна намеса в Либия. Арабската лига се изказа категорично против такава интервенция, подчерта той.
В заключителната декларация на своята среща Г-8 показва готовност да
подпомогне един демократичен
мирен преход в държави в Близкия изток и
Северна Африка
Страните от Г-8 се надяват да видят демократичен преход и в Бахрейн, където нови сблъсъци взеха жертви. В малкото кралство в Персийския залив бе въведено извънредно положение и бяха разположени чуждестранни войски.
Голямата осморка изрази още безпокойство по повод "отстъплението от демокрацията в Иран и по-специално задържането на (опозиционните лидери) Мир Хосейн Мусави и Мехди Каруби".
Построената от Русия първа иранска АЕЦ в Бушехр се намира изцяло под контрол, увери Сергей Лавров в контекста на авариите в атомни реактори в Япония след разрушителното земетресение в петък.
Външните министри от Г-8 поднесоха своите съболезнования на японското правителство и народ и изразиха готовност да помогнат на страната.
Страните от НАТО за пръв път проучиха военните варианти
на тяхно разположение, ако алиансът реши да се намеси в Либия, въпреки че намалява вероятността от приемане на резолюция на ООН, разрешаваща това, съобщи Франс прес.
Постоянните представители на 28-те страни от НАТО обсъдиха плановете, изготвени по тяхно искане от военното командване в Монс (Южна Белгия) с цел прилагане поне на съществуващата резолюция за Либия и евентуално забранена за полети зона, информира дипломат.
В настоящата резолюция се съдържа оръжейно ембарго над Либия и НАТО проучва начини за налагането й.
Както НАТО съобщи в четвъртък на среща на министрите си на отбраната, алиансът също трябва да е в състояние при необходимост да обезопаси хуманитарни операции, включително спешни евакуирания на хора, бягащи от Либия.
Постоянните представители ще продължат разискванията си утре.
"Не се очаква конкретно решение в най-скоро време", смята обаче цитираният дипломат. Това се дължи на липсата на нова резолюция на ООН, чието приемане изглежда все по-малко вероятно поради противопоставянето на страни като Русия и Китай за намеса в Либия.
Миналата седмица НАТО заяви, че "часовникът в Либия тиктака" и изрази готовност да действа, ако получи мандат. Русия обаче подчерта, че остава да се решат "фундаментални въпроси" преди в ООН да се гласува резолюция, разрешаваща употреба на сила.
Френският външен министър Ален Жупе днес призна, че това развързва ръцете на армията на Кадафи да си върне контрола над източния град Бенгази, който е крепост на бунтовниците, и да смаже опозицията без останалият свят да си мръдне и малкия пръст, отбелязва АФП.
Либийският лидер Муамар Кадафи заяви днес пред германска
телевизия, че Германия е единствената страна, която има
шанс да
прави бизнес с либийски петрол в бъдеще
Нямаме доверие в техните фирми, те ни скроиха заговор,
казва Кадафи по повод Запада като цяло в интервюто за RTL.
"Договорите ни за петрол отиват при руски, китайски и индийски
фирми. Западът ще бъде забравен", допълва той.
Според Кадафи сред западните страни само Германия, която се колебае да
призове за въвеждането на забранена за полети зона над Либия,
се е проявила като "отговорна".
Кадафи смята още, че френският президент Никола Саркози, когото нарича "моят приятел", е
луд.
"Саркози ми е приятел, но мисля, че е полудял. Той
страда от психическо заболяване. Това твърди антуражът му.
Неговите сътрудници също казват, че той страда от психическа
болест".
Либийският лидер не пожела да поясни дали споменатата
от него лудост на Саркози е голямата тайна, с която Либия
разполагала за френския президент и която щяла да го свали от
власт. Преди време за нея съобщи либийската агенция
ДЖАНА, но тогава тя предположи, че става дума за финансиране на
президентската кампания на Саркози.
Кадафи: Само Германия може да се надява на петрол от нас
Министрите на външните работи от Г-8 не подкрепиха военна намеса в обхваната от антиправителствен бунт Либия
15 март 2011, 22:01
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!