Полковник Муамар Кадафи е приел "пътната карта" на Африканския съюз (АС) за прекратяването на конфликта в Либия, заяви южноафриканският президент Джейкъб Зума.
Имам задължения, които ме принуждават да напусна, но ние изпълнихме мисията си с нашия брат лидера Кадафи, заяви Зума, който заедно с други африкански лидери води няколкочасови преговори с либийския ръководител в шатрата му край Триполи.
"Нашият брат прие пътната карта, която му представихме. Трябва да дадем шанс на прекратяването на огъня", заяви той.
Предложеното решение ще бъде обяснено в подробности в комюнике, уточни Зума.
Въпросът за евентуалното оттегляне
на либийския лидер Муамар Кадафи също е бил обсъден на срещата в Триполи, предаде Ройтерс, като се позова на източник от АС.
Рамтан Ламамра, комисар в организацията за мира и сигурността, съобщи, че тази тема е била засегната в разговорите.
Не мога да разкрия подробности, тъй като е необходимо съдържанието на дискусиите да остане поверително, даде да се разбере същевременно той.
Ламамра подчерта, че "либийският народ трябва да избере своите лидери по демократичен път".
Зума добави, че делегацията на Африканския съюз ще отпътува към източния град Бенгази за
преговори с въстаниците, които се борят срещу режима на Кадафи
Делегацията включва президентите на Мавритания, Мали, Конго и ЮАР - Мохамед Абдел Азиз, Амаду Тумани Туре, Денис Сасу Нгуесо и Джейкъб Зума, както и министъра на външните работи на Уганда Хенри Окело.
Мисията им се очертава деликатна, тъй като опозицията вече даде да се разбере, че отхвърля каквото и да било предложение за прекратяване на огъня, което предвижда Кадафи да остане на власт или да повери управлението на своите синове, отбелязва Франс прес.
Петимата членове на делегацията на АС, обявиха в събота в мавританската столица Нуакшот целите си: незабавно и пълно прекратяване на бойните действия, започване на диалог между режима и бунтовниците и осигуряване на хуманитарна помощ.
Полковник Кадафи е политик, който умее да задържа властта и не е луд, коментира бившият британски премиер Тони Блеър.
"Това очевидно не е така. Каквото и да говорят хората - че е луд и така нататък, той се задържа на власт там 40 години", заяви Блеър.
Западните удари, подкрепяни от Арабската лига, започнаха на 19 март в рамките на мандат на ООН, целящ да се защити гражданското население на Либия, след като Кадафи изпрати силите си за сигурност да потушават продемократичните протести.
Това може да приключи само, когато в даден момент се постигне
споразумение за процеса на промени в Либия,
подчерта Блеър.
"Независимо дали ще продължим за дълго или за кратко, това е, което ще се случи. Статуквото не е сред вариантите", посочи той.
Блеър е специален пратеник на Квартета за Близкия изток, създаден през 2002 г., за да посредничи в мирните преговори между Израел и палестинците.
Според него продължаващите размирици ще затруднят разрешаването и на израелско-палестинския конфликт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!