Бомбардирането на Либия само по себе си няма да пречупи Кадафи, пише на първа страница британският вестник "Гардиън".
Почти три месеца след началото на военновъздушната кампания Великобритания и нейните съюзници в НАТО вече не вярват, че само с бомбардировки ще се сложи край на конфликта в Либия, твърдят високопоставени британски служители, цитирани от изданието.
Вместо това страните възлагат надежди най-близките сътрудници на Кадафи да го изоставят или да бъде постигнато споразумение либийският лидер да напусне страната.
Никой не си представя военна победа,
казва високопоставен служител, отразявайки предупрежденията на адмирал сър Марк Станхоуп, командващ британските ВМС, че бомбардировките не могат да продължат дълго след края на лятото.
Станхоуп, чиито коментари предизвикаха гняв на Даунинг стрийт, изрази публично това, което много високопоставени служители на отбраната казват на четири очи, отбелязват източниците.
Конфликтът обтяга също
отношенията между Вашингтон и европейските му съюзници,
отбелязват авторите на статията. Макар малко страни от НАТО да участват във въздушните удари, европейците, в това число британците, са изумени от отказа на САЩ да изпрати за участие своите самолети А10 Тъндърболт и хеликоптери.
Обединеното кралство изпрати 4 вертолета Апачи, а французите 12 щурмови хеликоптери. Има още 150 щурмови хеликоптери в НАТО, които могат да излитат от кораби, но всички те принадлежат на американските морска пехота, казва генерал-майор Бенджамин Бари, сътрудник към Международния институт за стратегически проучвания.
Проблемите вътре в НАТО намират отражение сред бунтовниците в Либия.
Лидерите на бойците в Мисрата, малко от които имат военен опит, не успяха да се обединят в по-координирана армия, която да извърши маневрени операции.
Втора пречка за отбелязване на напредък на бойното поле е липсата на тежки оръжия, които да позволят на бунтовниците да пробият кръга на силите на Кадафи срещу тях и след това да защитят тази територия от контраатаки, смятат авторите на материала, един от които се намира в Мисрата.
Докато някои бунтовнически лидери са разпоредили на бойците си да се окопаят, други отказват да направят това и хората им посрещат артилерийския огън на открито.
Резултатът миналия петък бе клане -
след като британските хеликоптери Апачи извършиха първите си удари по фронта в Мисрата предната нощ, силите на Кадафи отвърнаха на огъня с безпрецедентен бараж от хиляди руски ракети Град.
Хеликоптерите не се появиха през деня, за да унищожат ракетните установки и 31 бунтовници бяха убити, а 120 ранени.
Липсата на хеликоптерите изуми бунтовниците, не всички от които са убедени в мотивите на НАТО да не предоставя координирана въздушна подкрепа.
Никой не го твърди публично, но някои командири смятат, че алиансът
може би иска Триполи да се надигне сам срещу диктатора,
вместо да бъде освободен от бунтовници от друго място - събитие, което би предизвикало политически борби в следвоенния период, отбелязва "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!