Решението на Франция да изпрати оръжия на либийските бунтовници чрез въздушен мост не нарушава оръжейното ембарго, което ООН наложи на Либия през февруари, заяви френският посланик в ООН Жерар Аро, цитиран от Ройтерс.
Решихме да осигурим оръжия за самозащита на цивилното население,
защото смятаме, че това население е под заплаха, заяви Аро пред журналисти.
Вчера Франция съобщи, че е изпратила по въздух оръжия на либийските бунтовници.
Това е първият случай, в който държава от НАТО, която участва във въздушните удари срещу Либия, признава, че е подпомогнала с оръжие силите, които се борят за сваляне на лидера Муамар Кадафи.
Членове 9 и 10 от Резолюция 1970 на Съвета за сигурност на ООН от февруари постановяват пълно оръжейно ембарго над Либия, но Резолюция 1973, която беше гласувана през март и разреши предприемането на военни действия срещу Либия, съдържа формулировки, които според някои страни
представляват вратички в условията на ембаргото
При форсмажорни обстоятелства ние не можем да приложим член 9, когато се налага да защитим цивилните, обясни Аро.Резолюция 1973 позволява на страните от ООН "да вземат всички необходими мерки", за да защитят цивилното население на Либия, като, според формулировката в резолюцията, това може да стане "въпреки член 9 на Резолюция 1970", който се отнася до оръжейното ембарго.
Според американски и европейски представители думата "въпреки" представлява вратичка, която позволява въоръжаването на бунтовниците с цел защита на цивилното население.
Аро показа ясно, че Париж споделя тази гледна точка, отбелязва Ройтерс.
Дипломати от Съвета за сигурност обаче отбелязват, че Русия, Китай и Индия, които членуват в Съвета, не одобряват въоръжаването на бунтовниците и са убедени, че то представлява нарушение на търговското ембарго.
Според западни дипломати формулировката в разпоредбите на Резолюция 1973, отнасящи се за оръжейното ембарго, е
двусмислена и позволява различно тълкуване
Те обаче признават, че повечето от 15-те страни членки на Съвета за сигурност са на мнение, че всякаква форма на снабдяване на бунтовниците с оръжия, нарушава ако не буквата, то поне духа на ембаргото.
Анализатори и дипломати от ООН предупреждават, че ако някои западни държави решат да се възползват от вратички, или тайно да заобиколят разпоредбите на ООН по отношение на ембаргото, това ще създаде атмосфера на недобросъвестност и може да подтикне Русия или Китай да възприемат подобна позиция спрямо Иран или Северна Корея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!