Двама известни фотографи - британецът Тим Хетерингтън и американецът Крис Хондрос, бяха убити в Либия при минометен обстрел в Мисрата, предадоха АФП и ДПА.
Градът е обсаден от войските на Муамар Кадафи и е арена на ожесточени сражения.
41-годишният Хетерингтън е сърежисьор на
номинирания за "Оскар" филм "Рестрепо" (Restrepo).
Американското списание "Венити феър" (VanityFair.com), за което е работел, потвърди кончината му на своя сайт.
Британецът е носител на няколко престижни награди за
фотография.
Той е най-известен с работата си по отразяването на
конфликта в Афганистан, плод на която е "Рестрепо" -
документален филм за взвод американски войници в страната.
Крис Хондрос, на 41 години, от агенция "Гети имиджис" бе
тежко ранен при нападението - с мозъчна травма, и почина от раните си,
съобщи АФП, като се позова на съобщение на агенцията.
Вчера снимка на Хондрос от Мисрата излезе на първа страница на вестник "Вашингтон пост" (Вж. снимката).
При нападението бяха
ранени още двама фотожурналисти -
британецът Гай Мартин, който работи на свободна практика за агенция "Панос", и американеца Майкъл Браун, който работи за "Корбис".
Хетерингтън и Хондрос са
вторият и третият журналисти, загинали в Либия
от началото на бунта на 15 февруари, посочва АФП. Операторът на "Ал Джазира" Али Хасан ал Джабер загина, а негов колега от екип на катарската сателитна телевизия бе ранен при засада на 12 март близо до бастиона на бунтовниците град Бенгази, в източната част на страната.
Съдбата на британския журналист от "Ал Джазира" Камел Аталуа остава неизвестна. Трима негови колеги от същата телевизия, които бяха задържани заедно с него на 7 март в Западна Либия, вече бяха освободени.
Четирима журналисти - двама американци, работещи за онлайн издания, и двама фотографи - испанец и южноафриканец, изчезнаха на 4 април. Либийското правителство увери, че те ще бъдат освободени, но САЩ обявиха вчера, че са много обезпокоени за тях.
Петима руски журналисти бяха
отвлечени от бунтовници
на 8 април, но освободени няколко часа по-късно.
Сирийската журналистка Рана ал Акбани беше арестувана в Триполи на 28 март и е държана на тайно място заедно с брат си, съобщи международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл".
Трима представители на медии - двама от АФП и един от агенция "Гети", бяха задържани от войските на Кадафи в Източна Либия на 19 март и освободени четири дни по-късно.
През март в страната бяха арестувани за по няколко дни от властите иракчанин, работещ за британския вестник "Гардиън", бразилски журналист и четирима техни колеги от "Ню Йорк таймс", сред които една жена.
Други представители на медии бяха подложени на насилие, като трима служители на Би Би Си бяха бити от войници и полицаи. Кореспондент на агенция Ройтерс бе изгонен от Либия, а визите на много негови колеги не бяха подновени.
Режимът на Кадафи предупреди на 15 март, че не носи никаква правна или морална отговорност, що се отнася до опасността, на която са изложени журналистите, влезли нелегално в Либия.
Междувременно синът на либийския лидер Муамар Кадафи Сейф ал Ислам заяви,
че правителството ще триумфира над бунтовниците, които се
опитват да свалят баща му и че
нова конституция
на страната ще бъде приета, след като въстанието бъде смазано, съобщи телевизия "Ал Арабия", цитирана от Ройтерс.
По либийската държавна телевизия Сейф ал Ислам обвинил членовете на базирания в Бенгази Преходен национален съвет, че са мотивирани единствено от "жажда за власт и петролно богатство".
"Либия няма да се върне към миналото, казал синът на Кадафи. - Ерата на първата Джамахирия (народна република) завърши и се подготвя нова конституция."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!