Световните лидери, които участваха в международната конференция за Либия в Париж вчера, решиха единодушно да деблокират 15 млрд. долара замразени либийски банкови авоари, които ще подпомогнат бунтовниците от Преходния национален съвет (ПНС) във възстановяването на страната.
Парите ще бъдат освободени незабавно.
До този момент от френски, американски и британски сметки бяха размразени по 1,5 млрд. долара за новите либийски власти. Вчера Холандия също заяви желание да деблокира 2 млрд. долара. Според цифри, предоставени от френските власти, замразените зад граница либийски авоари възлизат на 50 млрд. долара.
Санкциите, въведени от ООН срещу Либия обаче остават в сила, докато не бъдат отменени от Съвета за сигурност на ООН, отбелязва АФП.
На срещата в Париж присъстваха висши пратеници на 60 държави и международни организации и лидерите на ПНС.
Те обявиха, чедействията на НАТО в Либия ще продължат,
докато Муамар Кадафи представлява заплаха за населението и призоваха периодът на преход към демократична и правова държава да бъде в духа на помирение и прошка.
Ударите на многонационалната коалиция по либийски цели започнаха на 19 март, а половин месец по-късно НАТО пое командването на либийската мисия. Алиансът действа в рамките на резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН, налагаща зона, забранена за полети, над Либия, въвеждаща ембарго върху оръжията и позволяваща взимането на мерки за защита на цивилните в Либия.
От своя страна представителите на ПНС обявиха
пътната карта за възстановяване на Либия
с тежката задача за сформиране на нов кабинет до 18 месеца, учредително народно събрание, референдум за конституция и изграждане на демократична и ефикасна полиция.
Членовете на ПНС обаче няма да участват в надпреварата за политически постове в продължение на четири години, каза говорителя на ПНС Махмуд Шамам.
Представителят на ПНС Мустафа Абдул Джалил се обърна с послание към либийския народ, като каза, че международната общност залага на него и че в негови ръце е властта да реализира обещанията на ПНС, а именно стабилност, мир и помирение в Либия.Той увери, че Либия иска да бъде пълноправен член на международната общност.
Списъкът с участници във форума в Елисейския дворец е победа сам по себе си за ПНС, след като скептичните доскоро Русия и Китай и отнасящият се с неохота съсед на Либия – Алжир,
се съгласиха да подкрепят новото ръководство.
Въпреки това руските издания определиха форума като европейска среща за подялба на либийските енергийни ресурси.
Американският държавен секретар Хилъри Клинтън внесе нотка на предупреждение на фона на оптимистичното настроение в Париж с призива към бунтовниците да се пазят от екстремизъм в собствените си редове и да не допускат оръжия да попадат в неподходящи ръце.
Ръководителят на ООН Бан Ки Мун заяви, че ще работи заедно със Съвета за сигурност по съгласуване на условията за незабавна мисия на световната организация, която да работи по възможна хуманитарна криза и да оказва помощ при възстановяването на страната.
След приключване на форума британският премиер Камерън подчерта, че либийският народ сам е извоювал освобождаването на страната си и въпреки многото прогнози на скептиците в Либия не се възцари хаос.
Следвайки призива на Саркози, лидерите настояха, че либийците трябва сами да тръгнат напред и да избегнат случилото се в Ирак, където след падането на Саддам последваха години на насилие на верска основа, отбелязва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!