Тази операция (въздушните удари в Либия) трябваше да бъде водена, когато задържаха абсолютно незаслужено българските медици, коментира пред Нова телевизия министър-председателят Бойко Борисов.
Реакцията е крайно закъсняла, подчерта той.
Наясно сме каква е военната мощ на Либия, но
"въздушните удари и ембаргото ще свършат работа",
каза още премиерът.
Ние сме от най-заинтересованите и подкрепяме операцията в Либия.
В момента работим по въпроса с прогнозите колко време ще трае операцията, къде ще е насочен основният удар, както и за интересите на българските граждани, които са там, каза той.
Имаме готовност да изпратим фрегатата "Дръзки".
Според премиера в Либия ще се разиграва военна операция като в Косово - без сухоземна намеса, а не като мисията в Ирак.
Щабовете на НАТО работят и днес, определя се командването, нашите експерти активно участват в това, заяви той.
Каквото е въздействието върху целия свят, такова ще е и върху нас,
каза Борисов. Според него рискове за терористични атаки винаги има.
На специално заседание премиерът обсъди ситуацията в Либия с вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, министъра на външните работи Николай Младенов, министъра на отбраната Аню Ангелов, началника на отбраната ген. Симеон Симеонов, зам.-министъра на външните работи Димитър Цанчев, като и ръководителите на ДАНС, НРС и служба "Военна информация".
Те са разгледали възможностите България да участва в действията по прилагане на резолюцията на СС на ООН.
"България осъжда действията на режима на полковник Кадафи срещу цивилното население. Той
изгуби легитимност и трябва да се оттегли,
преди да се е проляла още невинна човешка кръв. България е за решение, основано на международното право и резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Същевременно ние ще изпълним категорично нашите съюзнически задължения в рамките на НАТО и ЕС", заяви след заседанието министър-председателят Борисов.
България подкрепя усилията на международната общност за налагане на забранена за полети зона над Либия, но не участва в операцията по нейното налагане. Разгледани бяха различни възможности за участието на страната ни в прилагането на оръжейното ембарго, както и оказването на хуманитарна помощ.
"Бъдещето на Либия е в ръцете на либийския народ.
Полковник Кадафи няма път назад,
чрез репресии не може да възстанови статуквото. Оттук нататък международната общност, основавайки се на резолюция 1973, ще предприеме необходимото, за да спре агресията на Кадафи срещу собствените му граждани", подчерта министър Николай Младенов.
Министър Цветанов каза, че се прави всичко възможно за адекватна координация между структурите ни, тъй като обстановката в Либия е много динамична. Министърът посочи, че страната ни няма да участва във военни действия.
Ако военните действия в Либия продължат по-дълго
от предвиденото, България може да участва на ротационен принцип с фрегата, каза той.
Нашите притеснения са за българските граждани в Либия,
допълни министърът. Той каза, че има постоянен щаб заради
ситуацията там, който работи активно.
Нямаме повишаване на бежанския поток заради кризата в Либия,
каза още Цветанов в отговор на журналистически въпрос.
По-късно днес в Министерство на външните работи ще се проведат срещи с посланиците на НАТО, Европейския съюз и Арабската лига, на които посланиците ще бъдат запознати с позицията на България.
В началото на следващата седмица ще се проведе и заседание на Съвета по сигурност към министър-председателя, което да обсъди ситуацията в Северна Африка и Близкия Изток.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!