Телевизия "Ал Джазира" съобщи, че силите на Муамар Кадафи напредват към твърдината на бунтовниците Бенгази, въпреки че по-рано днес либийският лидер обяви спиране на огъня в цялата страна, предаде Ройтерс.
Според кореспондент на медията в Бенгази армията води сражения с бунтовниците в градовете Ал
Магрун и Слук, на около 50 км от Бенгази.
АФП предаде, че в самия Бенгази е отекнала силна експлозия, последвана незабавно от стрелба на зенитни оръдия. Причината за взрива за момента не е известна.
Десетки автомобили със стотици въоръжени бунтовници потеглиха към Ал Магрун, след като бунтовническият генерален щаб призова своите сили да се насочат към града, за да защитават подстъпите към Бенгази и да блокират войските на Кадафи. Камион с ракетни установки също отпътува към Ал Магрун.
Либийският зам.-министър на външните работи Халед Каим
заяви, че присъствието на
войски на режима около Бенгази не
нарушава обявеното прекратяване на огъня.
ова е важно за сигурността на гражданите, увери Каим и подчерта, че войските нямат намерение да влизат в града.
В отговор Франция, Великобритания, САЩ и арабските страни настояха Кадафи да спре незабавно настъплението, силите му да се изтеглят от градовете Мисрата, Зауия и Адждаби и да бъде възстановено електричеството и водоснабдяването в либийските населени места, където са прекъснати, съобщиха АФП и Ройтерс.
В декларация, разпространена от името на изброените държави от офиса на френския президент Никола Саркози, се предупреждава, че ако Кадафи не изпълни резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН, международната общност
ще я наложи с военни средства.
Документът даде зелена светлина за въздушни удари срещу въоръжените сили на режима.
Американският президент Барак Обама съобщи, че ролята на САЩ във военна операция ще бъде ограничена. Въпреки това Съединените щати ще разположат допълнителни универсални десантни кораби в Средиземно море, предаде Ройтерс.
По-рано днес стана ясно, че
макар либийските власти да обявиха прекратяване на огъня, не го спазват.
На пресконференция в Триполи либийският външен министър Муса Куса обяви: "Ние решихме незабавно да прекратим огъня и незабавно да спрем всички военни операции". Той увери, че властите ще защитават цивилните граждани, всички чужденци и чуждестранни авоари в Либия.
Но говорителят на бунтовниците Абдел Басит Абу Мзейрик малко по-късно каза, че изтребители на либийските ВВС бомбардират градовете Зинтар и Рагуб в западната област Джебел ал Гарби.
"Диктаторът мами международната общност
и се опитва да спечели време, за да преобърне ситуацията в своя полза", каза той.
Говорителят заяви, че продължават въздушните атаки и артилерийският обстрел срещу Мисрата - третия по големина град в Либия. Интензивността на огъня срещу града постоянно нараствала и той скоро ще бъде срутен до основи, както съседния Зауия.
Няколко спорадични и далечни експлозии са се чули днес от центъра на Триполи, заявиха журналисти и други свидетели, но причината за тях засега остава неизвестна.
Властите отрекоха да насилието да продължава. Либийският правителствен говорител Муса Ибрахим заяви, че днес либийските сили не са водили никакви бойни действия срещу Мисрата или другаде в страната.
"Не знаем с кого да се свържем в Съвета за сигурност на ООН, за да обсъдим техническите подробности по прекратяването на огъня. Това е проблемът за момента, с който се опитваме да се справим", каза говорителят.
Часове преди това
Муамар Кадафи заплаши "да превърне в ад живота" на онези, които нападнат страната.
В интервю за португалската държавна телевизия РТП той заяви: "Светът полудява, но ние също ще полудеем. Ще отвърнем на техния удар. Ще превърнем техния живот в ад".
Според Кадафи Съветът за сигурност на ООН няма мандат за такива резолюции, като приетата снощи, и подчерта, че Либия изобщо няма да я признае.
След това предупреди, че резолюцията ще доведе до мълниеносна и неоправдана окупация на страната му, но това ще има големи последици за региона на Средиземно море и за Европа.
Затова Франция и Великобритания реагираха предпазливо на обявеното от правителството прекратяване на огъня.
Посланиците на страните членки на НАТО обсъждаха днес ролята на алианса в операциите в Либия.
"НАТО привършва с планирането на подготовката си за съответните действия в подкрепа на резолюцията. Съюзниците подкрепят основателните очаквания на хората в Либия за свобода, демокрация и човешки права", се посочва в изявление генералният секретар на организацията Андерс Фог Расмусен.
От Париж бе съобщено, че утре там ще се състои международна среща, свикана от президента Саркози, в която ще участват британският премиер Дейвид Камерън и лидери на редица арабски страни.
По думите на Камерън целта на срещата е да се създаде коалиция между западни страни и страни от арабския свят за провеждане на военна операция срещу Либия в съответствие с резолюцията на Съвета за сигурност.
Началникът на канцеларията на генералния секретар на Арабската лига уточни пред АФП, че става дума за среща на върха на ЕС, Африканския съюз и Арабската лига, в която ще участва и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун.
В ранните часове на деня информационите агенции твърдяха, но без подробности, че "вероятно до часове ще има операции на Великобритания, Франция и САЩ срещу режима в Либия".
"Нашата страна не може да се ангажира с преки военни действия в Либия", заяви външният министър Николай Младенов
по повод резолюцията на Съвета за сигурност.
"България изцяло ще се съобрази с резолюцията. От тази сутрин стартирах процеса на пълен преглед на системата, която трябва да въведем, за да се изпълняват санкциите срещу Либия", заяви той.
Той подчерта, че за страната ни основен приоритет остава хуманитарната ситуация в Джамахирията, както и спирането на огъня между режима на Кадафи и силите в Бенгази.
"България ще участва във всички усилия, които са с мандат не само на Съвета за сигурност на ООН, но и в рамките на НАТО и ЕС. Това означава предоставяне на хуманитарна помощ и подпомагане на допълнителната евакуация на хора, които искат да напуснат Либия", обясни министърът на външните работи.
Европейската организация за контрол на трафика - "Юроконтрол"
(Eurocontrol)
забрани гражданските полети
до Либия след зелената светлина от ООН за въвеждане на забранена за полети зона над страната. Властите в Либия не са взели такова решение по своя инициатива.
"Юроконтрол" обединява 39 страни - всички членки на Европейския съюз и някои страни извън него като Турция, Украйна и Норвегия.
"Единствено полетите, за които не важи тази забрана, (по-специално хуманитарните) ще получат разрешения, съгласно резолюцията", уточни организацията в интернет сайта си.
"Юроконтрол" коригира разпространената по-рано от нея информация, че либийските власти са решили да затворят въздушното пространство на страната.
По-късно днес
генералният секретар на Арабската лига Амр Муса
заяви, че резолюцията на Съвета за сигурност на ООН за Либия има за цел да защити цивилното население и не подкрепя каквото и да е нахлуване.
Междувременно председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой и върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън приветстваха резолюция 1973.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!