"Нашето добро желание е да се даде още някакъв срок, за да могат и хората с негарантирани влогове да си вземат парите, не губене на време. Това нагло писъмце на инвеститора, който ни предлага да създадем дружество, в което ние сме с кеш, тогава всички ние ще станем виновни." Това каза от парламентарната трибуна лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Той взе думата, след като гуверньорът на БНБ Иван Искров представи дейността на БНБ по отношение на случая "КТБ" и коментира получената от Оманския фонд оферта за банката.
Народните представители обсъждат доклада на бюджетната комисия за КТБ.
След речта на Борисов ПГ на ГЕРБ се събра на заседание и реши да предложи да отпадне текстът от решението на временната бюджетна комисия до 6 ноември да се приемат промени в Закона за кредитните институции, които да задължат БНБ да предложи действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина, като отчита макроикономическия ефект и ефекта върху държавния бюджет.
"За съжаление проспаното време с личната вина на управителя ни изправя пред една ситуация, която г-н Искров не пожела да каже колко пари ще ни струва", каза Борисов по време на речта си в НС.
"Това решение, което предлага комисията, и спорната точка трета е записана в чл. 121 на Закона за кредитните институции. Този член казва, че БНБ изготвя план за преструктуриране на всяка банка, който може да бъде приложен за всяка банка, която изпадне във финансови затруднения. Къде е този план шест месеца", попита Борисов гуверньора на БНБ.
Борисов определи действията на БНБ през месеците, в които КТБ е под постоянен надзор, като виновно бездействие месеци наред.
"Ако БНБ си беше на мястото, нейният надзор, това нямаше да се случи. Ако беше Дянков, това нямаше да стане. Дянков нямаше да ги пусне да направят това нещо, нито Цветанов щеше да пусне жандармеристките коли пред банката", каза Борисов.
По-рано Диана Йорданова, член на Временната бюджетна комисия и народен представител от ГЕРБ прочете доклада на комисията, в който се посочва, че МС съвместно с БНБ и комисията за финансов надзор трябва да извърши анализ на Закона за Българската народна банка, Закона за кредитните институции и Закона за гарантиране на влоговете в банките и да внесе в НС законодателни изменения в съответствие с правото на ЕС в областта на банковото дело, които да гарантират ефективност на банковия надзор и стабилност на банковата система в България.
Втора точка поставя срок до 6 ноември НС да приеме законодателни изменения, които да осигурят изплащането на гарантираните депозити при условията и в сроковете, определени в правото на ЕС.
Трета точка е в срок отново до 6 ноември НС да приеме изменения в Закона за кредитните институции, които да задължат БНБ да приеме действия за оздравяването на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина.
С четвъртата точка се препоръчва на БНБ да сключи договор с международно юридическо лице, което да проследи извършените от акционерите и администраторите на банката, както и на свързаните с тях лица операции с активи, имущество, финансови инструменти и парични трансфери.
Преди заседанието стана ясно, че ръководството на временната бюджетната комисия в лицето на Менда Стоянова е редактирало проекторешението на комисията от сряда, стана ясно от доклада на комисията, представен пред народните представители в пленарна зала днес.
Промяната е в ключовата трета точка от решението на комисията, която касае евентуалното оздравяване на КТБ.
В сряда, след заседанието продължило около пет часа, с гласовете на ГЕРБ, ДПС, БДЦ, АБВ и ПФ комисията прие следното решение: "Народното събрание в срок до 6 ноември да приеме изменение в Закона за кредитните институции, които да задължат БНБ да предприеме действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина".
В доклада на комисията, представен пред депутатите и цитиран още вчера в кулоарите на Народното събрание, точката е редактирана и омекотена, като вече гласи: "Народното събрание в срок до 6 ноември да приеме изменение в Закона за кредитните институции, които задължават БНБ да предложи действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина".
Така думите "БНБ да предприеме действия" са заменени от "БНБ да предложи действия".
Още преди гласуването в комисията членове на комисията от БСП, РБ и "Атака" заявиха, че текстът се нуждае от корекция и без такава те няма как да го подкрепят, което се и случи по време на гласуването в комисията, тъй като текстът не претърпя редакции преди гласуването.
Депутатите отложиха редовния парламентарния контрол
след гласуването на проекторешението по доклада на БНБ за КТБ и ТБ "Виктория". Народните представители решиха да продължат дебатите по доклада за КТБ до гласуването на проекта за решение. Ако това се случи преди 14.00 ч., ще продължим с парламентарен контрол, обясни председателят на Народното събрание Цецка Цачева. Ако времето до 14.00 ч. не стигне, то ще бъде удължено до гласуването по тази точка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!