Единствената промяна на банковия пазар, предизвикана от кризата с Корпоративна търговска банка (КТБ), е в нормализирането на лихвите по спестовните продукти.
Това обясни в интервю за Дарик изпълнителният директор на "Райфайзенбанк" у нас Ани Ангелова.
Според нея ситуацията около КТБ е накарала хората да бъдат по-внимателни при избора си на банка.
Вече не доходността, а стабилността на банката е водеща при избора на клиентите. Освен това ситуацията е направила депозитите у нас на „нормална" цена. Засега резки промени в цените на кредитите и депозитите не могат да се очакват, тъй като няма икономическа обосновка за това, посочи още Ангелова.
По думите й ако искаме да вземем кредит от банка и да го обезпечим със запорираните си пари в Корпоративна търговска банка (КТБ), вероятно ще получим отказ.
"На този етап един такъв клиент ще бъде разгледан на общо основание както всеки друг клиент на банката, но фактът - наличие на депозит в КТБ, на този етап няма да изиграе съществена роля в оценката на неговата кредитоспособност. Реален залог върху това обезпечение в момента технически не може да бъде направен", каза Ангелова. Според нея
промените в Закона за потребителския кредит почти са изравнили офертите на банките за кредити.
Кога и как се променят лихвите по новите кредити? "Всяка банка е избрала подходящия индекс", категорична е Ангелова. На пазара има оферти и с фиксирани лихви за определен период, и с променлива лихва, като в момента е трудно да се прогнозира накъде ще тръгнат основните индекси, според които се изчисляват цените на заемите.
Без да има реално раздвижване на икономиката, не може да очакваме и увеличаване на лихвите по депозитите, добави още тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!