С лужебният премиер проф. Георги Близнашки призова банкера Цветан Василев да се върне в България и да съдейства на правосъдието за изясняване на истината, свързана с банката, "където самият той е инвестирал много средства и са заложени толкова много големи интереси".
"Трябва да се намери решение за стабилизиране на Корпоративна търговска банка,
защото ако там се допусне грешка, може да има далеко отиващи последици", заяви министър-председателят пред журналисти след края на правителственото заседание в сряда.
Близнашки предупреди, че, ако нещата отидат на зле, тежки ще бъдат не само финансовите, икономическите, но и социалните измерения на този проблем.
"Ако казусът "КТБ" излезе извън контрол, това може да има негативно отражение върху други банки в страната. Затова внимателно наблюдаваме това, което се случва. Бих призовал г-н Цветан Василев да се прибере в България. Това е начинът да се ускори развръзката и намирането на решение", посочи още той.
"Смятам, че всички очакваме с нетърпение онова, което има да ни каже г-н Василев
по същество, както и на гражданите, които протестират. Мисля, че те са се доверили на г-н Василев и той им дължи обяснение за това, което се е случило с банката и неговата роля в този процес. В България е отменено смъртното наказание. Ние сме цивилизована държава, пълноправни членове на ЕС и нещата трябва да влязат в нормално русло", подчерта Близнашки.
По думите му не е достатъчно банкерът "да изпраща писма иззад граница и да прави планове за стабилизиране".
"Да дойде тук и като всеки добър гражданин да съдейства на правосъдието
за изясняване на ситуацията, свързана с тази банка. България е правова държава, България е европейска държава и мисля, че не трябва да се драматизират нещата в личен план. Всеки трябва да поема своята отговорност", апелира Близнашки.
Същевременно от прокуратурата изпратиха съобщение до медиите, в което се казва, че
екстрадицията на Цветан Василев е от компетентността на сръбските правоохранителни органи.
По повод информацията, че Василев се намира на територията на Сърбия, което бе потвърдено от неговия адвокат, държавното обвинение напомня, че Сърбия е ратифицирала Европейската конвенция за екстрадиция.
Съдът в западната ни съседка е единственият компетентен орган, който може да се произнесе по искането за екстрадиция. Издирването на Цветан Василев на територията на Сърбия е изцяло в правомощията на сръбските правоохрантелни органи и българските власти нямат правомощия.
Държавното обвинение напомня, че екстрадицията е производство, свързано с предаването на човек, който се намира на територията на една държава, на територията на друга държава, срещу когото е: образувано наказателно производство в другата държава или пред международен съд; който се издирва за изтърпяване на наложено наказание "лишаване от свобода" от съдебните власти на друга държава или от международен съд; както и на когото е наложена от съдебните власти на другата държава или от международен съд мярка, изискваща задържане.
От прокуратурата са категорични, че в случая с Цветан Василев са налице първата и третата хипотези.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!