С лед бурен месец за българския финансов сектор, по време на който хиляди наплашени вложители изтеглиха спестяванията си от две банки, българската централна банка обяви, че ще започне процедура по несъстоятелност на една от двете, пише в. „Ню Йорк таймс“.
Провалът на Корпоративна търговска банка, четвъртата по големина търговска банка в България, е
първи такъв случай в източноевропейска страна от 90-те години насам,
отбелязва авторът Георги Кънчев.
В статията се описва развитието на събитията с КТБ и Първа инвестиционна банка. Скандалът около тези две банки накара европейските и българските власти да предприемат спешни мерки и послужи за напомняне, че някои части от европейската финансова система все още далеч не са стабилни след дълговата криза на Стария континент, смята авторът.
Станалото с КТБ и ПИБ също така насочи светлината на прожекторите към съмнителните връзки между едри бизнесмени и политици в България, която е най-бедната страна в ЕС, отбелязва вестникът.
В статията се цитира изказването на финансовия министър Петър Чобанов, че прехвърлянето на добрите активи на КТБ в банка „Креди Агрикол“ ще струва на държавата до 2 млрд. лв., което
потенциално ще удвои националния дефицит до над 3% от БВП за тази година.
В статията също така се посочва, че на 27 юни паникьосани вложители за броени часове са изтеглили равностойността на 276 млн. долара от ПИБ, но се отбелязва, че банката е продължила да работи, след като правителството е дало уверения, че ще я подкрепи.
Статията завършва с припомняне на банковата криза в България през 1996 г., довела до фалита на над дузина български банки и месеци хиперинфлация.
Уважаеми читатели, коментарите към статията са спрени на основание Чл.152 „а” от Закона за кредитните институции.