Л идерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев разговаря днес с представители на работещите в поставената под особен надзор КТБ и се ангажира да поиска среща с квесторите на БНБ по синдикални въпроси.
"Една значителна част от българската икономика е свързана с КТБ и проблемите на тази банка се отразяват върху големи групи хора. Всичко това, което се насложи върху проблемите на енергетиката и здравеопазването, очертава доста мрачна картина", коментира д-р Тренчев. Той каза, че квесторите на БНБ са подготвили проекторешение, чиято подточка гласи, че могат да продават вземанията по кредити, но тя не е била приета.
Тренчев каза, че все още не е ясно колко точно ще бъдат потърпевшите от ситуацията около КТБ, но той смята, че те ще бъдат много повече от предварително предвидените.
Представителите на работещите в КТБ казаха, че напрежението около банката в последните месеци е оказало сериозно отражение върху здравословното състояние на персонала. В периода на надзора рязко се повишила заболеваемостта на част от служителите.
Те се оплакаха пред президента на КТ "Подкрепа", че към служителите на банката има грубо отношение, квалификации за некомпетентност и искания за предоставяне на информация на базата на устни разпореждания.
"В банката присъстват външни лица, които не са служители, а същевременно искат достъп и разполагат с информация, свързана с дейността й", подчерта председателят на синдикалната организация към КТБ Илко Чамов и обясни, че това от своя страна води до притеснения за това кой ще носи отговорността в случаи на неправомерен достъп и евентуално изтичане на информация.
Напрежение сред служителите от КТБ създава и забавянето при ползването на годишния платен отпуск. Чамов увери, че служителите на КТБ получават заплатите си в пълен размер и без закъснение, а искането е отношенията между тях и квесторите да бъдат регламентирани.
Стоил Георгиев от русенския завод "Дунарит" разказа, че след като КТБ е затворила, предприятието е останало без средства, за да заплати поръчаните за дейността материали. По този начин производството е спряло, което довело и до неустойки по подписани договори.
"Ще дойде време, в което ще бъдем изместени и от пазарите, а печалбата на "Дунарит" за изминалата година бе 10 млн. лв.", алармира Георгиев.
Представителят на "Аркус" – Лясковец Александър Цапов заяви на свой ред, че неизплащането на работните заплати е довело до спонтанни протести на работниците. Впоследствие картината е станала по-лоша и работодателят започнал да изплаща 60% от месечното трудово възнаграждение. "В тази обстановка предприятието работи, но всички работници изпитват сериозни затруднения. Отделен е въпросът каква част от финансите на фирмата са в КТБ", подчерта Цапов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!