В ременната бюджетна комисия в парламента прие на второ четене актуализацията на държавния бюджет за 2014 г. без съществени промени с текстовете, гласувани на първо четене.
Предложението за промени в текстовете на Закона за банковата несъстоятелност, касаещи сделките по прихващания в КТБ, бе прието в Преходните и заключителни разпоредби на Закона на актуализацията на бюджета.
То предвижда, че прихващането е недействително по отношение на кредиторите на несъстоятелността, освен за частта, която всеки от тях би получил при разпределението на осребреното имущество.
Председателят на временната парламентарна бюджетна комисия Менда Стоянова коментира пред журналисти след приемането на второ четене на актуализацията на Държавния бюджет за 2014 г., че приетите с актуализацията промени, свързани с прихващанията в КТБ, целят защита на държавния интерес.
Около 1,7 млрд. лв. представляват добрите кредити в КТБ - тези с обезпечения, посочи Стоянова. Ако един добър кредитополучател с 1 млн. лв. кредит реши да купи депозит от 1 млн. лв., то той извършва правно допустимата сделка цесия, обясни Стоянова.
Въпросният кредитополучател така става и вложител на банката и в този случай той изисква от квесторите в КТБ да извършат прихващане между кредита и депозита му.
Ако това прихващане се извърши, това означава, че кредитополучателят ще погаси своя кредит, без да плаща пари в масата на несъстоятелността на банката, обясни Стоянова.
В същото време вложителят ще получи сума, по-голяма от тази, която би получил до размера на гарантирания депозит. Ако се направят подобни прихващания за 1,7 млрд. лв., то в масата на несъстоятелността няма да постъпят реални пари, посочи Менда Стоянова.
Така всички останали вложители и на първо място Фондът за гарантиране на влоговете в банките, както и останалите вложители, които не са извършили подобни цесии, просто няма да вземат нищо, добави тя. Според нея с промените това няма да бъде допуснато.
Има и други видове цесии, които се извършват между вложители в банката и които целят да раздробят големите депозити до по-малки в размера на гарантираните от закона суми, каза още председателят на бюджетна комисия.
Това по думите на Стоянова е заобикаляне на закона и източване на обществените средства и също ще бъде избегнато чрез промените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!