В сички прихващания в КТБ между влогове и кредити, сключени от началото на квестурата до този момент ще бъдат отменени.
Това стана ясно след среща на премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов с ръководството на Асоциацията на банките в България.
За тази цел ще се внесе промяна в закона и ще се отменят прихващанията в цесиите.
"Надявам се така около 800 млн. лв. да влязат отново в държавата", каза премиерът и изрази надежда партиите в парламента да подкрепят това решение.
Финансовият министър Владислав Горанов поясни, че в момента се работи върху текстовете за промяна в закона, но на практика това означава отмяна на прихващанията.
Финансовият министър обясни, че това не означава отмяна на всички цесии
На въпрос дали може законът със задна дата да се промени, след като към момента, в който са правени, този вид цесии са били законни, Борисов отговори: "Дали са били законни, ще видим. Аз си мисля, че това месеци наред мотаене беше точно с такава цел. Всичко това можеше да стане още при миналото правителство, преди служебното и да беше приключено".
"Не толкова плащанията през Фонда, върху Миленков пада тежкото управление след това именно с активите да се разпореди и те да дойдат в полза на държавата. Ние искаме всичко, което се продаде, да дойде в държавата, защото тя плаща тези пари", заяви премиерът, цитиран от Агенция "Фокус".
Когато БНБ отне лиценза на КТБ за банкова дейност, квесторите уведомиха, че към 31 октомври прехвърлените вземания по договори за цесия са на обща стойност 1,18 млрд. лв., а волеизявленията за прихващане са на стойност 779 млн. лв.
Цесиите представляват договори за прехвърляне на вземания, а прихващането представлява правото на кредиторите да удържат свои взимания на стойността на вземанията на банката към тях, ако имат и дълг към нея.
Именно чрез договори за прихващане с длъжници на КТБ много от вложителите в банката се опитват да получат по-голяма част от влоговете си, които са над гарантираните 196 хиляди лева. Например чрез прихващане длъжник на банката с кредит от 1 млн. лв. би могъл да откупи депозита на вложител на стойност 1 млн. лв. за сумата от 500 хил. лв. и така вложителят да получи по-голяма част от парите си, а дългът на кредитополучателя да бъде отписан.
Девет банки ще изплащат парите на вложителите в КТБ от 4 декември, съобщи още премиерът след срещата.
На нея бе представен и новият шеф на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков. Борисов каза, че досега фондът е бил едно "тихо пристанище" и се надява отново да стане такова.
Ще бъдат взети допълнителни мерки от полицията по време на изплащането на влоговете на хората, добави министър-председателят.
Първият трансфер на средства от КТБ към други банки ще бъде безплатен за хората, като това няма да е безплатно за държавата, посочи още премиерът. Парите от гарантираните влогове ще могат да се изплащат пет години и винаги ще има необходимите средства, увери Борисов.
Борисов се обърна към финансовият министър, който присъстваше в залата Владислав Горанов и новият директор на Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), Радослав Миленков: "Г-н Миленков сега с финансовия министър да отидете в Парламента, да се представите на Радан Кънев, на коалиционните ни партньори. Кажете им, че имаме пълната подкрепа на ААБ. Не сте анонимен човек. Направили сме го бързо, защото искам бързо да приберем парите на държавата."
По-рано днес в интервю за Нова ТВ Радан Кънев изрази притеснение от някои назначения във властта и каза, че е добре назначението на шеф на Фонда за гарантиране на влоговете да бъде направено след обществено обсъждане.
Пет години е срокът, в който вложителите в КТБ ще имат възможност да вземат парите си от банките, които ще изплащат гарантираните влогове,
каза днес новият председател на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков пред журналисти. Той призова вложителите да не се струпват първия ден пред банките, които ще изплащат влоговете им. Това е процес, който няма да спре, парите ще бъдат осигурени в пълния им размер преди изплащането, каза Миленков.
Той посочи, че предстои подписване на договори със съответните банки. За мен беше предизвикателство в професионален аспект, считам че съм подготвен, и че мога да се справя, каза новият ръководител на Фонда. По думите му Фондът до момента е работил професионално.
Той трябва да вземе по-активна позиция и по-адекватно да информира хората за процеса, който ще се развива, коментира още Миленков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!