П ърва стъпка към план за оздравяване на КТБ. EPIC - финансов консултант с изключителни права, представляващ Фонда на Оман, други акционери и потенциални инвеститори, е поискал достъп до непублична информация за състоянието на КТБ с цел изготвяне на план за преструктуриране на банката, съобщава БНБ.
В официалното съобщение на банката се казва, че финансовият консултант е поискал да преговаря с централната банка и правителството за "изготвяне на план за преструктуриране на КТБ, който да отговаря на правилата и изискванията за държавна помощ в Европейския съюз".
"Писмото не съдържа конкретни параметри за финансови и правни ангажименти
от подателя, но като важна част от процеса на търсене на решение от страна на акционерите и други потенциални инвеститори ще бъде разгледано внимателно от БНБ и в координация с правителството своевременно ще вземе отношение по направеното предложение", допълват от БНБ.
Още в края на август вторият по големина акционер декларира готовност за подкрепа, но само след като стане ясно колко точно е дупката в КТБ и само при "адекватна държавна помощ" за трезора.
До днес банковият надзор трябваше да поиска удължаване на специалния надзор над КТБ. От централната банка не уточниха дали такова предложение е направено. Досега мажоритарният собственик Цветан Василев, който вече е обвиняем за източването на банката и е издирван от Интерпол, е заявил само принципни намерения.
Доклад за доклад за състоянието на КТБ се очаква да има на 21 септември. Малко по-рано през деня и спортистът Тити Папазов обяви, че Цветан Василев е готов с план за спасение на КТБ и ще го изпрати на управителя на БНБ Иван Искров.
"До края на днешния работен ден, 10 септември 2014 година, не е постъпило никакво предложение от страна на мажоритарния собственик на капитала на банкова група КТБ г-н Цветан Василев", пише в съобщението на БНБ.
Междувременно по-рано днес пред Ройтерс президентът на Оманския държавен резервен фонд Дарвиш Ал Балуши заяви, че
Фондът работи с българското правителство в опит да разреши проблемите в Корпоративна търговска банка.
Дарвиш Ал Балуши, който е също министър по финансовите въпроси на Оман, не разкри подробности за спасителния план за българската банка в краткото си изявление пред репортери.
"Самата банка няма никакви проблеми, свързани с финансовия й статут, активите или представянето й. Те са свързани с правителството и регулаторите в страната", изтъкна Ал Балуши, без да дава повече подробности.
КТБ, в която Оманският фонд е вторият най-голям акционер с дял от около 30%, беше разтърсена от масово изтегляне на депозити през юни, което принуди Българската народна банка да поеме контрол върху нея и да спре дейността й до публикуването на резултатите от одит. Очаква се той да бъде завършен идния месец, припомня Ройтерс.
Усилията за изготвяне на спасителен план за КТБ бяха затруднени преди изборите през октомври и анализатори твърдят, че е малко вероятно да има решение преди създаването на новия парламент. Миналата седмица централната банка съобщи, че двамата най-големи акционери в банката са изразили намерение да предложат спасителни планове, но липсата на подробни предложения "потвърди неоспоримия факт, че по този случай няма бързи решения".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!