Ф ондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) разпространи списък с депозитните продукти на КТБ, по които вложителите в банката имат право да получат изплащане на гарантираните си суми.
От Фонда посочват, че публикуват съобщението заради многобройните постъпили запитвания, свързани с гарантирането на средствата по влогове в КТБ
Гарантирани са влогове до 196 хиляди лева по следните продукти: преференциален безсрочен депозит, безсрочен депозит „Плюс”, срочен депозит „4х4”, безсрочен депозит „Евролев”, стандартен срочен депозит и преференциален депозит с издаване на депозитен сертификат (поименен).
Независимо от преустановяването на предлагането на тези продукти, средствата по тях продължават да са защитени от ФГВБ, така както са защитени и средствата по другите официално обявени продукти на банката, тъй като договорите са сключени при стандартните и официално обявени лихвени условия, обясняват от Фонда.
Оттам обясняват, че изключването от гаранция съгласно Закона за гарантиране на влоговете в банките се отнася за влоговете с привилегировани лихвени условия, т.е. влогове с индивидуално договорени по-добри лихвени условия от тези, които банката публично предоставя на вложителите си и прилага по отношение на тях.
Повече информация вложителите в КТБ могат да получат на тел: 0700 144 03 и на уебсайта на ФГВБ: www.dif.bg, завършва съобщението.
Изплащането на гарантираните влогове на клиентите на КТБ ще започне на 4 декември. Предстои Народното събрание да приеме законови промени, с които това да става в повече от една банка. Предстои също и да бъде решено кои банки ще изплащат депозитите на клиентите на КТБ.
Междувременно Министерството на финансите (МФ) публикува на сайта си анонсирания вчера проект за нов Закон за гарантиране на влоговете в банките, според който Фондът ще може да се финансира по няколко способа за финансиране при недостиг на средства и за осигуряване на ликвидност – извънредни премийни вноски, заеми, включително емисия на дългови ценни книжа и заеми от държавния бюджет по облекчена спрямо сегашния ред процедура, като се предвижда заема за фонда да се одобрява от Министерския съвет.
В новия закон от начините на финансиране на Фонда отпадат първоначалните вноски за банките (при вписването им в търговския регистър).
Основните източници за набиране на средства във Фонда ще бъдат премийните вноски от банките – годишни и извънредни, доходите от инвестиции и средствата от разпределение на осребреното имущество на банка в несъстоятелност.
Годишните премийни вноски ще се определят на база на размера на гарантираните влогове и на степента на риска, поет от съответната банка. Това ще позволи отразяването на рисковите профили на отделните кредитни институции, включително техните различни бизнес модели и ще насърчи прилагането на бизнес модели, характеризиращи се с по-ниска степен на риск, се посочва в мотивите към проектозакона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!