К ак може кредитни досиета за 3.5 милиарда лева просто "да изчезнат"? Как се теглят над 100 милиона евро в брой и БНБ не разбира?, запита бившият евродепутат Ивайло Калфин.
В личния си профил в социалната мрежа "Фейсбук" Калфин сподели мнението, че Българската народна банка трябва да носи своята отговорност за случилото се в КТБ, а не да се опитва да я прехвърли към политиците. Според него прокуратурата от своя страна трябва "да вкара в затвора всички замесени в този грабеж".
"БНБ да прощава, но да не препраща топката за КТБ към политиците. Как може кредитни досиета за 3.5 милиарда лева просто "да изчезнат"?
Как се теглят над 100 милиона евро в брой и БНБ не разбира?
Как може да се поддържа доверие в банковата система, като отговорност за нея носела не институция, а един човек - подуправител? Ще повтори ли някой аргументите отпреди 2 години, че не искаме да участваме в европейския банков надзор, защото нашите банки били много по-добре защитени? Ще обясни ли някой мастит представител на българския бизнес, че националният капитал бил много отговорен, а дъщерните дружества на чужди фирми у нас изсмуквали държавата? Кой обръща внимание на очевидно нереалните лихви по депозитите? Кои са големите вложители в КТБ, които са си изтеглили парите в месеца, преди банката да затвори?", категоричен е Калфин.
"Политиците - да стоят настрана. БНБ - да даде отговори на тези въпроси и да си свърши работата
за осигуряване на средствата по депозити и разплащателни сметки на гражданите. Прокуратурата - да върне поне изнесените в брой пари и да вкара в затвора всички замесени в този грабеж", допълва още той.
"За съжаление най-лошите ми прогнози се сбъднаха.
Явно управляващите са знаели, че дупката в банката е 3,5 млрд. лв. и по тази причина са поискали разрешение от Европейската комисия за емитиране на ценни книжа в този размер", коментира от своя страна във "Фейсбук" бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.
Според Борисов ще се наложи да се използват средства от гаранционния фонд. "Трябва да се емитира нова емисия с държавни ценни книжа.
Всичко това означава, че незабавно трябва да се актуализира държавният бюджет", посочва той.
"Управляващите трябва да отговорят на много въпроси - от къде ще вземат тези пари? Защо и от кого е проспан този пладнежки грабеж? От ГЕРБ подкрепяме всички действия на прокуратурата до сега и се надяваме, че ще стигне до край по отношение на виновните за сегашната ситуация с финансовата система. Трябва да има възмездие по този въпрос и хората да са спокойни", заключва лидерът на ГЕРБ.
Социалистът Георги Кадиев също използва социалната мрежа, за да зададе 10 въпроса към БНБ за скандала на КТБ, като според него най-важният е - "как БНБ допусна да се случи това".
"Резултатите по отношение на Креди Агрикол-България са положителни. Това е добре управлявана банка с добри банкови практики. Състоянието на кредитния портфейл е много добро". Тогава защо я одържавявате?", пита Кадиев.
"Липсват, а по-вероятно е да са унищожени в дните преди квестурата, съществени части от кредитните досиета за кредитен портфейл в размер на 3.5 млрд. лв." 3.5 млрд. лв. са 7% от общия кредитен портфейл на цялата банкова система, и са отпуснати без документи? А на нас ни искат касови бележки за 2 лева в магазина?", коментира още той.
"По данни на квесторите на 19 юни тази година чрез трето лице са изтеглени и предадени срещу разписка на мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка 205 887 223 левова равностойност в брой". Изтеглени в брой? Със заявка от предния ден?
И БНБ не знае? И на никого в БНБ не светна червена лампа?", възмутен е бившият депутат.
"Законодателят е вменил правата и отговорностите за функцията банков надзор на подуправител, ръководител на управление Банков надзор. Управителят и другите членове на Управителния съвет на централната банка нямат никакви директно възложени задължения, нито права по отношение на текущия банков надзор". Браво. Прехвърлиха отговорността. И за какво взимате заплати? Нали управителят предлага подуправителя, неговата отговорност?", задава друг въпрос Кадиев.
Той завършва с два въпроса: "Какво се случва с клиентските активи на инвестеционния посредник КТБ, които са за над 2 млрд. лв и какво се случва с договорните фондове на КТБ? Те добри или лоши пасиви са?".
Същевременно в социалната мрежа започна организирането на протест под наслов #БАНКwithme.
"Нагло, безпардонно, непочтено псевдоуправление и уж-надзор над финансовата система позволи създаването, храненето и поддържането на уроди, колоси на глинени крака. Цената я плащаме всички. На площада, днес! Утре е късно, Утре е днес!", гласи призивът за събитието.
Към момента своето присъствие на демонстрацията, предвидена за 18.30 ч., са потвърдили над 700 души.
Тече обаче оживена дискусия къде е редно да се проведе протестът - пред сградата на БНБ или на прокуратурата.
Във фейсбук профила си сподели своята позиция и лидерът на ДСБ Радан Кънев.
"Взетото решение, освен че гарантира вложителите, позволява държавата да проведе пълно разследване на КТБ, както и да събере обратно всяка стотинка от тези 3.5 млрд.", коментира той.
Според Кънев съществува предпоставка за операция "Чисти ръце", насочена към най-високите нива на властта, както и за
"безпощадно изземване на парите на мафията до пълно финансово ликвидиране на клоновете ѝ".
"Единствената гаранция - провеждане на операцията под пряк контрол на Европа. Да се поискат ликвидатори от ЕЦБ и наблюдаващи прокурори от Европа", смята още Кънев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!