С амо за ден 25 хил. вложители в Корпоративна търговска банка АД (КТБ) са се разпоредили с гарантираните си влогове в размер на общо 1 милиард и 70 милиона лева, съобщи Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ).
Данните са към 16,30 ч.
От днес всички 255 хил. вложители в КТБ с гарантирани депозити могат да получат парите си. Общият размер на гарантираните влогове е близо 3,7 млрд. лв.
Пред Би Ти Ви министърът на финансите Владислав Горанов коментира, че „очевидно хората с по-големи вложения са стигнали до банките“.
Все още не е ясно каква от парите се взети в брой и каква са прехвърлени по сметки.
Министър Горанов каза още, че днес е разписал платежно нареждане за 1 млрд. лв. от сметките на централния бюджет по сметките на Фонда, за да може утре процесът по изплащането да продължи в нормално, съобщават от министерството на финансите.
Първият ден на изплащане протече нормално,
без опашки пред банковите клоновете, въпреки че вложителите започнаха да се събират още в ранни зори. Опашка се образува само пред затворената централа на банката площад „Гарибалди“ в столицата, след като се оказа, че някои банкови клонове не признават променени данни на вложители с подновени лични карти или заради сгрешени данни.
Според Фонда за гарантиране на влоговете, на фона на огромното количество пари, пренасочени от блокираните сметки, проблемите с грешките са „спорадични”. От там обявиха, че всякакъв тип възражения на вложителите се подават в Корпоративна търговска банка. Срокът, в който квесторите на КТБ трябва да върнат отговор на възраженията, е седем дни.
На въпрос дали не трябва да се увеличат таксите на банките към ФГВБ министър Горанов каза
„не е разумно да се притискат банките“.
По думите му, „ако сега задължим банките да правят по-високи вноски, дори за сметка на цялата си печалба, Фондът би се напълнил за 4-5 години, но не е разумно да ги притискаме, за да не си влошават показателите, защото тогава и самият финансов модел за лихвите по влоговете и лихвите по кредитите ще трябва да се наруши, за да може да се отделя по-голям ресурс за Фонда“, се казва още в съобщението на МФ.
Министърът съобщи, че
правителството е готово да издаде банкова гаранция за Фонда,
ако Управителният съвет реши ФГВБ да емитира сам дълг, каквато беше първоначалната идея за осигуряване на недостига от ликвидност. Според финансовия министър най-евтиният вариант за това е помощ от суверена в лицето на държавата и припомни, че вчера е подписал договор за заем от централния бюджет за ФГВР в размер на до 2 млрд. лева.
Министър Горанов каза още, че управителят на БНБ Иван Искров е поставил условия, за да си подаде оставката – неговото място ще бъде назначен точният човек, който да гарантира устойчивост на системата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!