"Приоритет е да не се допусне банкова криза. Огромен риск е, ако БНБ бъде осъдена. Ако това стане, загуби дело и започне да плаща, това ще нанесе такъв ущърб на авторитета на страната като място за икономически живот и инвестиции, какъвто не можем да си представим".
Това коментира Иван Костов в "Здравей, България" по Нова ТВ, след като вчера стана ясно, че Еврокомисията започва наказателна процедура срещу България, заради блокираните вложения в КТБ и Брюксел настоява за незабавен достъп на хората до гарантираните депозити, който е невъзможен от 20 юни насам. В отговор на въпрос Костов обяви отново, че
не е близък с Цветан Василев.
Ако бях близък, щях да съм взел и аз от "тези безплатни" кредити, допълни той. Според него подобни въпроси омаловажават съществените неща, което той казва за ситуацията около КТБ. Костов съобщи, че
има в банката 170 хил. лв.,
които са гарантирани по закон. Така той посочи, че не това е мотивът активно да защитава тезата си.
По думите му в момента са останали само едни-двама защитници на тезата, че банката не трябва да бъде спасена с обществени пари. Единият от тях е водачът на листата на Реформаторския блок в 24 МИР Петър Москов, който по образование е лекар. Костов повтори тезата си, че спасяването на КТБ ще излезе много по-евтино на данъкоплатците от фалита й.
"Вижте, това наистина е лошата новина. Това наистина поставя в трудно положение българските власти, защото няма парламент, няма правителство. Но
трябва да се вникне внимателно в това какво казва ЕК и да се отговори по правилния начин",
казва той.
"И още едно уточнение – срокът, който постави ЕК на България е 15 октомври. Тогава обаче дали ще има сформиран кабинет, който да реши казуса с КТБ, каквото намерение, изобщо ръкавицата БНБ хвърли в ръцете на следващия кабинет, има не е ясно", допълни той.
"Тъй като това е писмо, в което властите биват предупредени да вземат определени мерки, те трябва да вземат тези мерки. Отговорът, дано ме чуват сега тези, от които зависи е следният:
Министърът на финансите, макар и служебен, трябва заедно с БНБ да приготви промяна в закона, така че да транспонира, по искания от ЕС начин, Европейската директива за защита на влоговете на хората.
Ако българското правителство и БНБ започнат да изпълняват тези директиви и покажат воля, шансът да не бъде продължена наказателната процедура е много голям", категоричен бе директорът на Лаборатория за управление на рисковете към НБУ.
На въпрос "Фондът може ли за гарантирани влогове да изплаща, без да се мине през фалит?", Костов заяви:
"Става въпрос за разговор, в който ЕК иска България, българските властите да изпълнят стриктно директивите на ЕС, това е, което искат от нас в момента. Ако българското правителство и БНБ започнат да изпълняват тези директиви, покажат воля и направят първата вярна стъпка в тази посока, шансът да не бъде продължена, да не бъде наложена наказателната процедура е много голям".
"Това, което се случва около КТБ и Търговска банка „Виктория” в момента е, че
финансовият министър предвижда да създаде буфер, с който да може да овладее евентуална банкова криза, тоест ще се вземат пари от данъкоплатците за спасяване на банковата система”,
заяви Костов. "Тези пари ще са много по-малко, отколкото, ако се отиде към фалит на банката. Ако КТБ фалира, разходът, който трябва веднага да бъде изплатен, е над 3,5 милиарда лева. Ще има и 2,6 милиарда сигурни загуби за фирмите-вложители, за държавните предприятия от енергетиката, за военно-промишления комплекс на страната, за болници, общини и за вложителите над 100 хил. лв. Това ще доведе до загуба на 80 хил. работни места, а оттам ще последват и косвени щети за страната в размер само на една година на повече от 6 млрд. лв.”, поясни Костов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!