О бсъжда се през следващия месец да се даде частичен достъп до депозитите в КТБ, заяви служебният финансов министър Румен Порожанов пред Би Ти Ви.
Той обяви, че е говорил за подобна възможност с част от ръководството на БНБ.
Идеята е през следващия месец да се даде достъп до всички депозити – гарантирани и негарантирани, като
сумите, които хората ще могат да изтеглят, ще са ограничени до 500 или 1000 лв.
Служебният министър на финансите обясни, че има доста жалби към ЕК от вложители в КТБ, които нямат достъп до средствата си вече втори месец.
Въпросът дали може вложители да заведат дела срещу държавата, стои отворен, добави той.
„Какво се случва в КТБ в момента знае само БНБ, която е назначила квесторите и контролира тяхната дейност. Това, което комуникираме с БНБ, са сценариите, които ние бихме предпочели за решаване на казуса. Решенията трябва да бъдат основани на пазарни решения без намеса на публичните финанси“, заяви Порожанов.
„Нашето желание е КТБ да заработи и да не се стигне до загуба на средства
на всички предприятия, които имат пари там. Правителството не решава съдбата на КТБ.
Това, което в момента се извършва, е оценка на финансовото състояние на банката, след което ще бъдат извършени одити и ще бъде преценено дали КТБ е декапитализирана. Сигурно има загуба на ликвидност на банката, но това, което ние препоръчваме, е да се разгледат предложенията на инвеститорите, които могат да спасят банката“, обясни той.
Министърът заяви увереността си, че БНБ е спазила закона.
По отношение на Първа инвестиционна банка той отбеляза, че днес Министерството на финансите
трябва да внесе в ЕК плана за постепенното връщане на ликвидната подкрепа.
Програмата е представена и одобрена от финансовото ведомство, имахме разговор с БНБ и ПИБ, и ще я изпратим за одобрение в ЕК, каза министър Порожанов, като подчерта, че срокът за връщането на тази подкрепа, съгласно документа, одитиран от БНБ, е 18 месеца.
Така министърът опроверга някои погрешни интерпретации, че подобна ликвидна подкрепа трябва да се върне през ноември тази година.
„Може би дефицитът ще достигне между 2,5 и 2,7 % от БВП, ние ще останем на касова и на начислена основа в рамките на до 3%, ако не се наложи публична подкрепа на банковата система. Ако това се случи, ще надвишим 3%, но при подобни финансови операции не се отваря процедура за свръхдефицит“, съобщи още финансовият министър.
„Цените на електроенергията няма как да не се повишават,
това, което дебатирахме в правителството основно беше това, че непоследователната политика на ДКЕВР създаде дефицити в енергийния сектор, към 1 октомври трябва да бъдат анализирани всички предложения и ще се промени цената на тока, с колко точно ще реши комисията“, каза още Порожанов.
Той защити и назначението на Ваньо Танов като шеф на митниците.
„Предложението Ваньо Танов да оглави Агенция „Митници“ е изцяло мое,
аз направих няколко разговора с други хора от системата, тази система беше пробита, тя отсъстваше като контролен орган, някои от нещата, които установи Танов там са нелицеприятни“, каза още Порожанов.
„Ваньо Танов е човекът, който е готов да направи по-смели решения, така че да заработят системите за контрол, комуникация между НАП и митниците почти отсъстваше“, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!