С амо прокуратурата и БНБ могат да оспорят посочената от съда дата на фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ).
Това обяви на брифинг в Народното събрание депутатът от ДПС Йордан Цонев, цитиран от БНР.
Със съдебното решение, в което за начална дата на неплатежоспособността бе обявен 6 ноември 2014 г., на практика се узаконяват всички прихващания и цесии преди тази дата.
"Очакваме правен анализ и от БНБ, юристите на Министерството на финансите, какво е отношението на датата на несъстоятелността към процесите, настъпили в банката по време на т.нар. "квестура" и съответните финансови операции, верифицирани от квесторите, като прихващания, цесии и т.н. Ако има отношение датата, това решение може да бъде обжалвано само от прокуратурата и от БНБ, от никой друг.
Най-вероятно ще бъде обжалвано, ако анализът показва, че тази дата има отношение към тези операции. Доколкото знам, срокът за обжалване е много кратък, така че, те ще трябва да действат в кратки срокове, за да решат дали ще обжалват или не", коментира Цонев.
ДПС настоява да се ускори процесът по наемане на чуждестранна фирма с опит в проследяването на финансови трансфери във връзка с казуса "КТБ",
обяви Цонев. Той заяви, че в отговор на писмо от Лютви Местан, Йордан Цонев и Делян Пеевски, председателят на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков е посочил, че предстои обсъждане с екип на адвокатски кантори за възможностите за възлагане на лица, притежаващи необходимия международен опит в разследване на банкови фалити, да извършат действия по проследяване на активите на КТБ.
Възложено е изготвяне на правен анализ за предоставяне на информация и разкриване на банкова тайна от временните синдици на разследващата фирма, пише още в писмото, цитирано от Цонев.
Той каза, че според информацията от Миленков предстоят да бъдат финализирани условията за ангажимент с въпросните фирми; да се изпратят условията за ангажимент на потенциалните кандидати, които в срок от 7 работни дни следва да изпратят предложения и план за действие; да се направи анализ и класиране на предложенията за избор на кандидат; пряко събеседване; уточняване на график и подписване на договор с избрания кандидат.
"Не сме удовлетворени от темпото, с което се движи този обществено значим проблем. Настояваме да се ускори този процес", отбеляза Йордан Цонев.
По думите му от ДПС държат на наемането на такава фирма, защото "нещата, които стават преди квестурата, след квестурата и след отнемане на лиценза на КТБ, са доста притеснителни". Попитан колко би струвало наемането на чуждестранна фирма Цонев заяви, че в писмото Миленков информира, че вече са проведени разговори с такива фирми и се уточняват финансовите параметри.
Опитът в Ирландия показва, че в стотици и хиляди пъти е ползата за държавата, защото хонорарът е несравнимо по-малък от това, което е върнато, допълни депутатът. Нещата трябва да се движат бързо, прозрачно и много ясно, каза Йордан Цонев.
Според финансовия журналист Мирослав Иванов и финансовия експерт Кольо Парамов, които коментираха темата пред Нова ТВ, решението на съда за датата на начало на несъстоятелността ще доведе до повече проблеми, отколкото решения. Целият разговор с тях във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!