П редседателят на ДПС Лютви Местан препоръча да продължат разговорите за постигане на съгласие за специален закон за КТБ.
Такова мнение изрази той пред журналисти в парламента.
Относно непостигнатото съгласие на консултациите при президента дали има необходимост от специален закон по казуса "КТБ", Местан каза, че е добре да се положат още усилия за постигане на съгласие.
Не е късно, имаме на разположение и днешния, и утрешния ден, препоръчвам силно да продължим разговорите до постигане на съгласие за общ консенсусен подход, коментира той и уточни, че още не е виждал законопроекта за КТБ.
Няма съмнение, че имаме действащи закони, съзвучни на европейското право и съгласно тях са гарантирани влоговете до 100 хиляди евро, каза Лютви Местан. Той обаче призова да се види и по-широкото измерение на публичния интерес, съдбата на редица предприятия, коректни данъкоплатци.
Според Местан е въпрос на време да се види дали проблемите на тази банка са резултат от външна намеса или са си вътрешен проблем, като, по думите му, част от тези вътрешни проблеми биха се оказали в тежка колизия с българските закони. Той каза, че отговорите на тези въпроси на първо място са от компетенциите вече и на прокуратурата.
На въпрос дали КТБ не е докарана до това състояние, за да бъдат покрити кредитите на Делян Пеевски, председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев (ДПС) посочи, че гуверньорът на БНБ е поставил публично задача на квесторите да проверят има ли Пеевски кредити - необслужвани, обслужвани, депозити. "Има официален документ.
Делян Пеевски няма кредити и депозити в банката. Майка му има два кредита, които са не на голяма стойност, обслужвани до стотинка до ден днешен абсолютно регулярно и точно", каза Цонев.
Попитан дали ДПС има депозити и кредити в КТБ, председателят на Движението Лютви Местан повтори, че не познава Цветан Василев, няма сметки в КТБ, не е лице, което някога е получавало кредит. По думите му абсолютно същото се отнася и за ДПС. Той препоръча въпросът да бъде отправен и към лидерите на други партии.
Помолен да коментира думи на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов, че цената на това управление ще е 3,5 млрд. лева през призмата на КТБ, Лютви Местан препоръчва на всички малко по-внимателно отношение и въздържане от самоцелни екстраполации. ДПС няма абсолютно никакъв проблем с това да проследим генезиса, възникването на банката и на банкера, да стигнем до старта кой, кого, как и защо е докоснал, за да му даде началния тласък, заяви той.
Нямаме абсолютно никакво притеснение да се проследи развитието на банката от гледна точка на кривата на супер растежа и как се разполага в годините тази крива, за да стигнем до днешния ден и да видим, ако има цена от гледна точка на публичния интерес, заради кого и защо я плащаме, добави председателят на ДПС.
Засега съм в сферата на пределно общото и абстрактното говорене, но то е достатъчно конкретно за онези, които ще ме чуят благодарение на вас, уточни той пред репортерите.
Бойко Борисов поиска оставка на цялото ръководство на БНБ
За това призова лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти, въпреки че за втория си мандат начело на централната банка Искров беше избран с гласовете на ГЕРБ.
Борисов коментира, че не може да се допусне от ръководството на БНБ да говорят и да внушават, че някой с чували носи пари, а след това главният прокурор да се налага да обяснява, че такова нещо не се е случвало.
Лидерът на ГЕРБ посочи, че оставката трябва да е точка първа в дневния ред, а на мястото на сегашното ръководство да дойдат хора, на които може да се вярва.
Бойко Борисов коментира, че след вчерашните консултации той не може да приема алтернатива за ситуацията в КТБ, предложена от Иван Искров.
Несъгласие с постигнатите договорености при президента Росен Плевнелиев изрази формацията на Георги Първанов АБВ.
Според АБВ институциите продължават да не си вършат работата около случая с КТБ.
„Ние не виждаме и намек за критичност към действия или бездействия на институции, които допринесоха за кризата", пише в позицията.
Оттам продължават да настояват за разследване на европейска комисия с участието на Европейския банков орган.
Според АБВ присъединяването на България към Европейския банков съюз не е новина, а е предложение, което се отстоява от няколко години.
Формацията на Георги Първанов се обяви и срещу актуализацията на бюджета и увеличаване на бюджетния дефицит до 3%.
След изборите новото правителство ще имат възможност за обективна оценка на нуждата от промяна, смятат от АБВ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!