Н ово писмо относно действията на БНБ по казуса с Корпоративна търговска банка публикува в личния си сайт банкерът Цветан Василев. В писмото той критикува действията по проблема, които, по думите му, щели да доведат до разграбване на КТБ.
Днес, на 20 октомври, се очаква окончателната оценка на БНБ след одита за състоянието на Корпоративна търговска банка. След като оценката бъде оповестена, ще бъде взето и решението за КТБ, включително и относно изплащането на гарантираните влогове на гражданите.
„Очевидно за цялата общественост е, че БНБ започна да прибягва до абсурдни извинения, само и само да не изпълни законовите си задължения, а
да продължи послушно със слугинажа в интерес на коалицията „ППП“*,
активно обслужвана от определени неправителствени организации.
Едва ли у някого е останало и капка съмнение, че за изпълнението на целта по съсипването на финансовата институция е впрегнат целият наличен ресурс – от следствието и прокуратурата, през квесторите, до одиторите.
По всичко личи, че ликвидаторите в лицето на тази коалиция, макар и с известно забавяне, са на път да доведат постановката си до нейния „закономерен“ завършек, изразяващ се в подготвянето на почвата за ликвидацията на банката и така желаното разграбване на нейните апетитни активи. Последните, разбира се,
ще бъдат скоростно разпределени на „правилните“ инвеститори, и то – на завидно добри цени“,
пише Василев.
Банкерът цитира като примери за предприятия, които ще се продадат под реалната им стойност, „Петрол“, групата хотели „Сана спейс“, „Рубин инвест“ и стъкларския завод в Плевен.
Този модел, смята Василев, ще бъде „гарниран със заплахи и притискане на още хора, които да свидетелстват“ срещу него, така че да се постигне публичното му опозоряване.
В писмото си Василев заявява, че прави всичко по силите си, за да организира консорциум от известни международни компании и инвестиционни фондове, който да работи за възстановяването и оздравяването на КТБ.
Това, по думите му, е
„единственият работещ и приложим план за отварянето на банката, който отчита специфичния ѝ профил“.
Василев посочва, че капитализацията на банката трябва да се осъществи основно на акционерно ниво, като за целта е най-вероятно е да се използва неговото дружество „Бромак“ (но вече без участието на Василев), като трябва да се изплатят около 2 млрд. кредити, срещу които да се придобие собствеността върху някои финансирани от банката активи и проекти.
„По този начин капиталът на банката може да бъде възстановен до регулаторните изисквания, а ликвидността да бъде достатъчна, за да се уверят клиентите в способността на банката да изпълнява своите ангажименти“, пише още Василев.
„...Страхът на всички участници в заговора срещу мен и банката, че истината за наивната им алчност може да излезе наяве, ги принуждава
да не подбират средства в тази кампания.
За съжаление никой от тях, в това число и ръководството на Централната банка, не съзнава, че в крайна сметка пътят, по който водят КТБ, ще има изключително тежки последствия за цялата система, а в резултат – и за тях самите. (...)
Надявам се Централната банка, начело с г-н Искров, да преглътне своето его и да устои на силния натиск от страна на ликвидаторите, като заедно с отговорните институции в казуса вземе най-доброто решение както за банката, така и за цялата банкова и финансова система“, завършва писмото си Василев.
-----
* „Коалиция ППП“ е сравнително ново и недостатъчно наложило се сред широката публика словосъчетание, авторството на което се приписва на финансовия журналист Мирослав Иванов. Трите „п“-та в абревиатурата се развързват като: Прокуратура, (Делян) Пеевски и (Иво) Прокопиев. Според автора това са трите „остриета“ в атаките към КТБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!