Д ве водещи западни издания и едно важно регионално издание в Близкия изток коментират ситуацията с Корпоративна търговска банка (КТБ) в България.
Британският вестник „Файненшъл таймс“ излиза със заглавие „Нараства безпокойството сред инвеститорите в българската КТБ“.
Изданието посочва, че КТБ има задължения към притежатели на облигации в размер на 150 млн. долара, включително към няколко американски и британски хедж фондове, чиито падеж изтече в петък.
В публикацията се цитира мениджър на хедж фонд, пожелал да не бъде назован, който е казал, че компанията му не е оптимистично настроена за получаването на парите си, въпреки гратисния период от една седмица.
„Както и да приключи всичко, надеждността на България на международните пазари понесе удар,“
коментира мениджърът.
Американското издание „Уолстрийт джърнъл“ съобщава за международната заповед за арест на Цветан Василев и отбелязва, че КТБ е поставена под тримесечен надзор от централната банка и изпълнението на задълженията ѝ е замразено.
„Тази ситуация поражда безпокойство дали депозитите ще бъдат върнати на клиентите – стъпка, която правителството и централната банка определиха като свой приоритет“, посочва „Уолстрийт джърнъл“, без обаче да пояснява изрично, че депозитите до 100 хил. евро са гарантирани от закона.
Водещият англоезичен вестник в Ливан и Близкия изток „Дейли стар“ също публикува обширен материал за ситуацията с банките в България.
Авторът Даниел Фрийфелд, бивш съветник в американския Държавен департамент, описва кризата с Корпоративна търговска банка (КТБ) и посочва, че
„нещо, което започна като лесен за овладяване проблем, се превърна в политически цирк“
и сега вратите на КТБ остават затворени, а вложители и кредитори биват държани в неизвестност.
„Тази грешка в управлението повдигна въпроса дали България има необходимата политическа и институционна зрелост, за да се стабилизира. Липсата на прозрачност е смайваща“, се казва в коментара.
„Политиците създадоха този проблем и те трябва да го оправят. За съжаление, ситуацията се усложнява от факта, че през октомври предстоят предсрочни избори.
Управляващата коалиция се разпадна по-рано този месец и на нейно място възникна един нестабилен и хлабав съюз, съставен от партии от предишното правителство и опозицията. Всичко се решава при закрити врати“, пише Даниел Фрийфелд.
Той предупреждава, че ако не се вземат решителни мерки, в очите на инвеститорите България ще престане да изглежда като сигурно място за инвестиции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!