Б НБ постави под специален надзор "Корпоративна търговска банка" за срок от три месеца, като през това време банката няма да извършва никакви операции, каза пред журналисти управителят на БНБ Иван Искров.
Кредитите на банката ще се обслужват. КТБ не е фалирала банка и вложителите в нея не бива да се притесняват, каза Искров
"Няма смисъл да се нагнетява общественото напрежение. Банката е под контрола на БНБ, тя е и под специален надзор от БНБ за три месеца", допълни Искров.
В момента всички операции на КТБ са "консервирани", каза Искров. Това означава, че никой не може да тегли пари от който и да било клон.
Подуправителят на БНБ Димитър Костов поясни обаче, че започват разговори с мажоритарните акционери на КТБ за постигане на съгласие каква ликвидност е необходима на банката. Щом получим тяхното съгласие и бъде осигурена достатъчно ликвидност, клиентите отново ще могат да теглят своите депозити, ако пожелаят, обясни подуправителят на БНБ.
В случаите, когато работодатели превеждат заплати на служителите си през КТБ, те могат да се обърнат към друга банка, за да превеждат сумите, поясниха още от БНБ
Иван Искров посочи, че ако не е била медийната атака с анонимен сигнал, до тази ситуация е нямало да се стигне. Изтеглена е значителна ликвидност и затова се е стигнало до искане от страна на КТБ за поставяне на банката под надзор, посочи той.
Състоянието на КТБ няма никакво отношение към валутния борд, категоричен беше Искров
Бордът е начинът, по който функционира централната банка, добави той.
Искров обясни, че поставянето под специален надзор означава, че назначените от БНБ квестори - Христина Стамова и Славяна Данаилова, на практика ръководят банката.
Квесторите имат огромни правомощия, каза още той. По думите му задачата на квесторите е да консервират банката и да предпазят нея и банковата система на страната от по-нататъшни смутове.
Управителният и Надзорният съвет на КТБ са отстранени за срок от три месеца. За същия срок са отнети правата на акционерите на КТБ, които имат над 10 процента от капитала на банката. Това са "Бромак" на Цветан Василев (50,66%) и дружество от Люксембург (30,35%).
Засега интерес към "водене на разговори с БНБ за подкрепа на КТБ" е изявил миноритарният акционер - руската банка ВТБ.
"Вероятно фирми, които са обслужвани, ще изпитат някои затруднения, тъй като банката е с прекратени към момента операции, такъв е законът", добави той и предположи, че те вероятно имат и сметки в други банки.
Заради ограничения в Закона за кредитните институции коментарите под тази статия са спрени.