С пор в парламента възникна по време на дебата за дистанционната работа на депутати под карантина заради COVID-19. Самият дебат беше прекъснат, тъй като от 12 ч. трябваше да започне блицконтролът, за който в пленарната зала бе служебният премиер Стефан Янев и вицепремиерите. След това дебатът беше възобновен, но поради изчерпване на редовното пленарно време, депутатите не успяха да гласуват проекта, предаде БТА.
Самият проект предвижда
народните представители, поставени под задължителна изолация или карантина поради COVID-19
или контакт със заразен, да имат право да участват в заседанията на парламента дистанционно по електронен път. Вносител е Лена Бориславова от ПГ "Продължаваме Промяната" и група депутати.
Дистанционното участие се осъществява чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка. Народните представители под карантина или изолация се регистрират за участие в заседанието чрез визуализиране на специален екран в пленарната зала. При желание за гласуване, изказване, реплика, депутатите подават заявка в платформата.
Спор в залата предизвика редакционна поправка, предложена от Асен Балтов
/ПГ "ГЕРБ-СДС"/. Той поиска към проекта да се допише, че по електронен път в заседанията участват и депутати, които нямат зелен сертификат. Освен че трябва да даваме личен пример, трябва да пазим живота на колегите си, администрацията и журналистите в НС, обясни той.
Председателят на ПГ "Продължаваме Промяната" Андрей Гюров посочи, че в момента се обсъждат правила за дистанционно участие в заседанията, а редакционното предложение е извън контекста. Предлагаме сега да гласуваме против предложението и да обсъдим зеления сертификат като цялостна концепция, с оглед на това как ще повлияе върху работата на НС по времето на епидемията, добави той.
В подобен дух беше изказването на Александър Симидчиев от ПГ "Демократична България", който обяви, че днес ще се въздържат при гласуване на допълнението за зелен сертификат, защото е извън темата, но по принцип са "за" в НС да се влиза със зелен сертификат. В зала с 240 души е неразумно да не управляваме риска от заразяване, обясни той.
Въпросът е какъв пример ще даде това НС на българските граждани, не е допустимо ние да мълчим за това, че децата ни не ходят на училище без сертификат, обърна се Костадин Ангелов /ГЕРБ-СДС/ към председателите на всички парламентарни групи.
ДПС ще подкрепи предложението на ГЕРБ-СДС, обяви Джевдет Чакъров.
Той декларира, че цялата им парламентарна група е ваксинирана и притежава такъв сертификат; трябва да бъде даден пример на неваксинираните, а от трибуната на парламента не бива да се всява страх и несигурност за ваксинация.
С това предложение искате да кажете, че един депутат без сертификат ще заседава онлайн, а друг, пострадал при ПТП, например, няма да може да работи; защо е тази дискриминация, възрази Георги Свиленски от ПГ "БСП за България".
Петър Петров от ПГ "Възраждане" видя дискриминация спрямо тяхната парламентарна група. А председателят на групата Костадин Костадинов посочи, че зеленият сертификат като цяло трябва да бъде отменен, а пленарната зала е място за такъв дебат.
Според Станислав Балабанов от ПГ "Има такъв народ" зеленият сертификат е дискриминационна форма на достъп до работа. Андрей Чорбанов /ИТН/ припомни, че НС, както и други места, са специфични, с лимитиран достъп.
COVID-19: 1652 нови случая, изследвани са 24 891 проби
Как може да получите "зелен сертификат" за антитела
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!