В аксините срещу COVID-19 за деца ще се поставят в 68 пункта в страната, каза пред журналисти главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
Ваксините за деца от 5 до 11 години за COVID-19 идват у нас на 20 декември
Ваксината, която вече е доставена в България, е за деца във възрастовата група 5-11 год. При интерес от родителите, ще бъдат разкрити още пунктове.
Ваксина е педиатрична, с променен състав от гледна точка на съдържанието на антиген и три пъти по-малко микрограма в доза от активното вещество, обясни той.
COVID-19: До няколко дни България може да започне ваксинация на деца над 5 г.
По думите му при трикратно по-малко съдържание тя дава същия ефект както при възрастните. Флаконите са 10-дозови, което ще наложи да се групират деца, така че да се съберат 10 и тогава да се отвори флакон. Това е и причината ваксинирането да се прави не във всички ваксинационни центрове, а във всяка област ще има точно определени места, допълни Кунчев. Той препоръча родителите, които желаят да ваксинират децата си, предварително да запишат час.
Няма разлика с досегашния начин на поставянето на ваксината - инжектира се в ръката. За момента не обсъждаме бустерна доза ваксина за децата, защото са необходими повече данни, които се очакват от другите държави, добави още Кунчев.
По-рано в ефира на NOVA д-р Гергана Николова от БЛС заяви, че децата с хронични заболявания като астма, наднормено тегло, диабет или със сърдечно-съдови заболявания трябва да бъдат ваксинирани срещу COVID-19, а не точно те да не бъдат ваксинирани.
Как да сме сигурни, че ваксините срещу COVID-19 нямат дългосрочни странични ефекти
"Тeзи деца не са никак малко. И много често страхът сред родителите им е водещ. При заразяване с коронавирус обаче тези заболявания биха се влошили", каза тя.
"За да защитим децата, първо ние трябва да сме ваксинирани. Трябва да започнем с бабата и дядото, с бащата и с майката", коментира Николова.
"Срещу тетанус и дифтерия правим реваксинация на определени години. COVID-19 не е първото нещо, за което периодично ще правим такава. Ваксината срещу грип всяка годна е различна спрямо щама, който очакваме. Реваксинацията не е нещо ново в медицината", каза още тя.
Според нея съществува нужда още повече да се информират хората за ползата от ваксините.
Утвърдиха COVID сертификат на ЕС и за бустерна доза ваксина
"Трябва да се обърнем към 40-45-те процента от колебаещите се. Трябва ни широка, но базирана на научна основа кампания", посочи Николова.
По думите ѝ доклад на СЗО показва, че в България доверието на пациентите е най-високо по отношение на личните лекари и фармацевтите.
"Затова се реши, че когато се говори по отношение на ваксините, това трябва да бъде насочено през нас", поясни тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!