Н аблюденията върху съня и неговите ползи за здравето датират от поне 2000 години. Научни доказателства, събирани с десетилетия показват, че сънят е солиден начин за укрепване на имунната система срещу настинка, грип и респираторни инфекции.
Това предполага, че сънят може да бъде мощен инструмент за борба с пандемията, а просто да намали на вероятността от заразяване или тежестта на инфекциите. Сънят в крайна сметка може да повиши ефективността на ваксините срещу COVID-19, когато те станат достъпни, пише „Нешънъл Джиографик” (National Geographic).
Science magazine: Учени намериха слабото място на коронавируса
„Разполагаме с много доказателства, че
ако имаме достатъчно количество сън, определено можем да помогнем за предотвратяване на заразяването или в борбата с всякакъв вид инфекция”,
казва Моника Хаак, психоневроимунолог от Харвардското медицинско училище в Бостън. „Колко смъртни случая могат да бъдат предотвратени, ако спим правилно, или колко леки са симптомите ни? Мисля, че това се нуждае от повече изследвания”, категорична е тя.
Докато не е налична ваксина, ключът към избягването на COVID-19 е намаляването на риска от инфекция, доколкото е възможно. Сега учените се надяват да изяснят по-добре сложната работа на имунната система, като същевременно предоставят по-ясни насоки как да използваме съня като оръжие срещу пандемията.
Популярно лекарство срещу киселини в стомаха лекува COVID-19
Връзката сън – инфекция
Хората не са единствените същества, които се възползват от съня. Мрачни проучвания от края на 1800 г. показват, че когато кучетата и плъховете са напълно лишени от сън, умират в рамките на няколко седмици. За хората хроничното лишаване от сън също има дългосрочни последици, повишавайки рисковете за диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания, деменция и депресия. Някои от тези хронични състояния са сред рисковите фактори, които повишават чувствителността към COVID-19.
Освен това липсата на достатъчно сън повишава риска от заразяване, тъй като хората се излагат на повишен риск от грешка, когато става въпрос за собствената им безопасност. Това може да се прояви като забравяне да се носи маска например.
Трябва ли да носим маски - най-разпространените митове
Нарастващите доказателства също показват, че лишаването от сън уврежда способността на човек да се бори с болестта, след като е заразен. В редица проучвания, хора с нарушения на съня (хора които спят по 5-6 или по-малко часове на нощ) отчитат по-високи нива респираторни заболявания, настинки и свързаните с тях заболявания.
Сънят и имунната система
Защо има толкова сложна връзка между съня и имунната система? В проучване от 2019 г. Моника Хаак и нейни колеги изброяват повече от три дузини начина, по които различните играчи на имунната система варират в зависимост от промените в съня.
Например, Т-клетките са част от имунната система и често се описват като войници, които се борят с инфекциите. По време на сън, според проучвания на немски изследователи, Т-клетките обикновено се преместват от кръвта вероятно в лимфните възли, където провеждат наблюдение за нахлуване на патогени, казва Хаак. Но само една нощ на лишаване от сън е достатъчна, за да поддържа Т-клетките да циркулират в кръвта, което ги прави по-малко способни да научават и да реагират нахлуващи вируси. Когато на организма се откаже сън, Т-клетките стават по-малко способни да взаимодействат с заразените с вируси клетки, намалявайки способността им да се борят с инфекцията.
Мутира ли коронавирусът и става ли по-смъртоносен
Цитокините, категория възпалителни молекули, свързани с пандемията, също са основен фокус на изследванията върху съня и имунитета. Провъзпалителните цитокини обикновено помагат за организирането на имунен отговор на инфекции, предизвиквайки други клетки да се бият, казва Шелдън Коен, психоневроимунолог от университета Карнеги Мелън. Но производството на твърде много от тези молекули допринася за цитокинова буря, свръхреакция, свързана с тежки и фатални случаи на COVID-19. При проучвания на настинки и грип, заразените хора с лош сън показват по-тежки симптоми, вероятно защото повишените нива на противовъзпалителни цитокини пречат на Т-клетките и други имунни клетки.
В крайна сметка
експертите съветват да се даде приоритет на съня за хората, които имат възможност да го направят, предвид влиянието му върху риска от инфекция.
Млад мъж повторно с ковид-19 и много по-зле
Придържането към последователен график на съня е един ефективен начин за получаване на по-качествен сън. Подобно влияние има и отпускането преди лягане чрез приглушаване на светлините, изключване на екраните и почивка от новините. Препоръчва се хората да спят поне седем часа на нощ, за да подобрят шансовете си да останат здрави по време на пандемията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!