Х ората забравиха за коронавируса, не се говори за ваксинация. В страната ни се провежда една невидима ваксинационна кампания. Това каза пред NOVA консултантът по ваксинации на столицата проф. Тодор Кантарджиев.
Кантарджиев с прогноза за разпространението на коронавируса
"Трябва да се обясни на обществото спокойно, че трябва да се ваксинира. В момента това е най-важното. Защото 25 поставени ваксини са 1 спасен човешки живот. Някои ще кажат, че е малко, други - много, но това е истината. Хората трябва да се ваксинират. Трябва да се убеждават и родителите, защото децата над 12-годишна възраст също е хубаво да се ваксинират. Колкото повече ваксини сложим, толкова по-подготвени ще бъдем", заяви той.
Проф. Тодор Кантарджиев коментира и изказването на здравния министър проф. Стойчо Кацаров, че грешната стратегия за ваксиниране е отнела живота на 10 000 души.
Коронавирусът у нас: Отново ръст на новозаразените
"Първо, аз не съм член на щаба по ваксинирането, затова ще говоря като независим експерт, лекар и гражданин. Не е достойно лекар да говори така за лекари и точно тази цифра кой му я каза? Защо не 11 000 или 9000? Това създава недоверие и после се чудим защо хората не се ваксинират. Ако 2020 г. пролетта не бяха мерките и имахме по 5000 заразени, знаете ли какво щеше да стане със системата на здравеопазването? Лекарите нямаха маски и ръкавици. Нормалните хора оцениха това, което направихме тогава", категоричен бе Тодор Кантарджиев.
И добави, че от както проф. Кацаров е министър на здравеопазването броят на ваксинираните постоянно намалява.
"Първата компания, която предложи готова ваксина, беше AstraZeneca. За съжаление, видяхте какво стана в следващите месеци. Голяма част от нещата бяха пресилени в медиите. Сега г-н Кацаров ще има възможност да дарява и продава ваксини. Мисля, че това трябваше да стане още преди два месеца, вместо да се занимава с други по-несъществени неща", уточни Кантарджиев.
Специалистът открои и кои са основните симптоми при Делта варианта на COVID-19.
"При делта варианта хремата е доминираща, болките в гърлото също. Обяснението е в това, че вирусите, които са в носа и носоглътката са стотици пъти повече от вирусите при предишните варианти. Затова доминират тези симптоми, които не трябва да се подценяват", посочи проф. Кантарджиев.
Той посъветва всеки, който го боли гърлото и има хрема, да си стои вкъщи и да направи антигенен тест, а ако е положителен, да се направи вече и PCR тест.
"У нас около половината случаи в Софийска област, в София град, в Пловдивска област и Бургас са на Делта варианта. В другите области процентът е малко по-нисък. Индийският вариант се различава по своето разпространение доста от британския, защото количеството на вируса в носоглътката е няколко стотин пъти по-голямо. В рамките на месец този щам ще доминира у нас", допълни Кантарджиев.
Пингдемия: Защо свършиха храните в магазините във Великобритания
Ангела Меркел с тревожни данни, за какво призова
"Няма да се ваксинираме. Това си е наш личен риск!"
Лекар: Да им се каже, че "без ваксинация няма свободи"
Безплатна бира, злато, крави - как промотират ваксиниране по света
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!