В Германия, въпреки че броят на заразените расте, смъртността от коронавируса остава в пъти по-ниска, отколкото в другите големи европейски държави.
При 37 323 регистрирани случая на Ковид-19, починалите са 206 или 0,5%. За сравнение в Италия при 74 386 заразени, от заболяването са загинали 7 503 души или 10%. В Испания при 49 515 случая, починалите са 3 647 или 7,4%. Във Франция при 25 233 регистрирани заразни, смъртните случаи са 1 331 или 5,3%.
Разликата с Германия е видимо огромна. На какво се дължи тя? Има няколко причини за това германската здравна система да се справя по-успешно с епидемията от новия коронавирус.
В Германия срещу коронавируса: Вадим голямата базука
На първо място това са по-големите възможности, както на болниците, така и на фармацевтичната промишленост.
Германия тества огромен брой хора за коронавируса всяка седмица. Ранното откриване на заболяването е от ключово значение за поддържането на смъртността сравнително ниска.
„Причината, поради която Германия има толкова малко смъртни случаи, в сравнение с броя на заразените хора, може да се обясни с факта, че провеждаме изключително голям брой лабораторни диагностични тестове”, посочва Кристиан Дростен, който ръководи Института по вирусология в берлинската университетска болница „Шарите”.
„Данните от последните дни показват, че ние провеждаме половин милион тестове седмично”, добавя той.
Германия спря приема на бежанци заради COVID-19
Дростен също посочва гъстата мрежа от лаборатории в Германия, която е фактор, допринасящ за ранното откриване на случаите на коронавирус.
Освен това германските болници разполагат със средно 800 легла, от които 29 за лечение на интензивни случаи на всеки 100 000 души население. За сравнение в Италия леглата на всеки 100 000 души са средно около 300, от които само 12 са за тежко болни.
Друг фактор, който допринася за по-ниската смъртност от коронавируса в Германия е, че много от първоначално заразените бяха сравнително млади хора, заболели при почивки в италианските зимни курорти.
Също така в цяла Германия се прилагат мерки за ограничаване на движението на хора, а повечето магазини, ресторанти и барове са затворени. Самите германци са известни с дисциплината си при кризисни събития.
Така, въпреки че почти една четвърт от населението на Германия е над 60 години, засега страната успява да се бори сравнително успешно със смъртоносната епидемия, засягаща най-тежко хората в напреднала възраст.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!