Ц яла Европа започна отхлабване на мерките срещу пандемията от коронавирус и хората лека полека ще се завърнат към нормалния си начин на живот. В някои страни се обмисля облекчение и на правилото за социално дистанциране на разстояние от 2 метра.
Това би улеснило завръщането на хората на работните им места, където невинаги е възможно да се спазва такава дистанция. Ключовият въпрос е дали това би било безопасно като се има предвид колко малко знаем за този нов вирус, пише Би Би Си (BBC).
Какво казва науката за това правило?
В Европа: къде кои мерки падат от днес
В различните страни има различни препоръки, но простата истина е, че колкото по-близо сте до някой заразен, толкова по-голям е рискът за вас. СЗО казва, че разстояние от 1 метър е безопасно, докато други предполагат 1,5 или 1,8 метра, във Великобритаия трябва да се спазва дистанция от 2 метра.
Освен това колкото по-дълго прекарвате в непосредствена близост със заразен човек, толкова повече шансовете ви да хванете вируса нарастват. Ето защо правителството на Обединеното кралство казва, че там, където контактът лице в лице е от съществено значение, „това трябва да се поддържа до 15 минути или по-малко, когато е възможно”.
Разхлабване на мерките у нас: Спорт и заведения на открито
Откъде идва правилото за 2 метра?
Изненадващо то може да бъде проследено до 30-те години на миналия век. Тогава учените установили, че капчици течност, отделяна при кашлица или кихане, или ще се изпарят бързо във въздуха, или ще бъдат повлечени от гравитацията наду към земята. По-голямата част от тези капчици, според тях, ще кацнат на разстояние от един до два метра.
Ето защо се твърди, че най-големят риск идва от това вирусът да се изкашля към вас от близко разстояние или ако капчици са попаднали върху повърхност, която пипате и след това пипнете лицето си.
COVID-19 и жегата: какво ще е лятото в Европа?
Ето защо се смята, че спазването на дистанция понижава риска от зараза. Много учени разглеждат близостта и докосването на повърхности като основни пътища на предаване на заразата.
Някои експерти обаче се опасяват, че това не са единствените начини за разпространение на коронавируса. Те смятат, че той може да бъде транспортиран по въздух в малки частици, наречени аерозоли. Това означава, че потокът на вятъра от нечий дъх може да пренесе вируса на по-големи разстояния.
ВИЖТЕ В СНИМКИ КАК СВЕТЪТ СЕ ВРЪЩА КЪМ НОРМАЛНИЯ ЖИВОТ
Според центровете за контрол на заболяванията в САЩ обаче ролята на аерозолите в разпространението на COVID-19 е „несигурна в момента”. Освен това все още не е установено дали всеки вирус, разпространен на разстояние повече от 2 метра още може да бъде заразен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!