М айки на деца с онкологични заболявания се свързаха с екипа на NOVA, за да споделят за проблем с новооткрито COVID-отделение в сградата на УМБАЛ "Царица Йоана"-ИСУЛ.
Дневният стационар за деца с онкохематологични заболявания дели обща рампа за колички с входа за COVID-отделението.
Така, на практика децата болни от рак се смесват с пациенти с остри вирусни инфекции, а това според родителите застрашава живота им, посочва в репортажа си телевизията.
Пациентите със съмнение за коронавирус са разделени от децата с онкологични заболявания от параван.
"Преди нямаше и параван. Първият ден всички чакаха заедно. Предупредиха ни какво ще се случи", каза д-р Денка Стоянова, лекуващ лекар в Дневен стационар за деца с онкохематологични заболявания.
"Децата тук са на химиотерапия. Моето дете е с анемия. Другото е с таласемия. Те са в най-голям риск. Всички майки се притесняват", каза майката Галя Николова.
Родителите споделят, че нямат нищо против COVID-отделението да бъде наблизо, но просто да има разстоянието. Притеснени са и лекарите. Освен че медиците са пряко застрашени от заразата, застрашени са и лечението и живота на децата, болни от рак.
"Подали сме още първият ден сигнал към ръководството на болницата, че не е уместно да има толкова тесен контакт", каза д-р Денка Стоянова.
От Сдружението "Деца с онкохематологични заболявания" изпратиха писмо до министъра на здравеопазването с искане да бъде осигурен зелен коридор за децата, болни от рак, които се лекуват в УМБАЛ "Царица Йоана".
"Инфекцията може да убие децата, а освен това застрашава лечението им, защото то се забавя. Изходът може да бъде фатален", каза Теодора Арменкова, член на управителния съвет на Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания".
Има и друг проблем. Хотелът, който се намира в двора на болницата, е затворен за родители на деца с онкохематологични заболявания, които пътуват от провинцията.
Вместо това вътре са настанени медицински лица, които работят в COVID-отделението.
"На пациентите от провинцията им се налага да търсят друго място за нощуване. Не всеки има достатъчно средства. Опасно е, защото някои родители спят по хостели, в близост с всякакви хора", каза още Арменкова.
Единствената цел, на родители и лекари, е децата да не са в контакт с пациенти, болни от коронавирус.
"Засега нямаме отговор от институциите. Надяваме се, че ще обърнат внимание и ще вземат някакви мерки, за да не пострадат децата", каза още Теодора Арменкова.
Отговор от ръководството на болницата не получихме и ние. Стана ясно обаче, че след появата на екипа ни Областният щаб е взел решение УМБАЛ "Царица Йоана" - ИСУЛ да не приема заразени с коронавурис пациенти. Само че решението ще влезе в сила, след като бъдат изписани хоспитализираните болни.
Дали това означава, че и кабинетът, който се намира непосредствено до този, в който се извършват манипулации на деца с онкохемтологични заболявания, ще бъде премахнат възможно най-бързо - предстои да разберем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!