Н ови 35 случая на коронавирус в България за последното денонощие, показват данните на Единния информационен портал. Така, потвърдените заразени от началото на епидемията станаха 2 627.
Регистрираните за изминалото денонощие случаи са разпределени по области: Пазарджик – 16; Видин – 1; София област – 3; Пловдив – 2; Перник – 1; Сливен – 1; Монтана – 3; София – 8.
От Министерството на здравеопазването дадоха специален брифинг, за да обяснят защо има разминаване с данните в електронната система и тези оповестени от Националния оперативен щаб вчера.
В същото време за изминалите 24 часа в страната са направени 1276 PCR теста, като общият им брой достигна 87 890, съобщи зам.-министър Жени Начева от Министерството на здравеопазването. Разминаването с данните на сайта се дължи на това, че там са публикувани само тестовете, направени до 16 часа вчера.
Ще затворят ли Сърница след новите случаи на COVID-19?
„Когато изграждаме нещо толкова сериозно, административна отговорност винаги може да бъде понесена, но е по-добре да гледаме на това, като база, електронна система, която ще действа дългосрочно. Елиминира се човешкият фактор и коректно ще се поднасят всички данни и резултати”, каза зам.-министър Жени Начева.
Тя поясни, че в бъдеще електронната информационна система ще бъде актуализирана с данните от НЗОК и ще представя информация и за други заболявания. В момента информацията идва от 77 лечебни заведения и 144 лаборатории.
Отсега нататък данните ще се въвеждат до полунощ всеки ден, така че да се избегнат нови разминавания на числата.
Активните случаи на ковид-19 в България са 1 078. В болници са настанени 149 пациенти, от които 8 са в интензивни отделения.
За последните 24 часа са отчетени 68 излекувани от коронавируса, като общият им брой от началото на епидемията достигна 1 390.
Борисов: Справихме се, благодаря на всички българи за дисциплината
Добрата новина е, че за последното денонощие няма нито един смъртен случай от ковид-19. Починалите с коронавирус от началото на епидемията са 159. Разликата с оповестените вчера 149 починали се дължи на актуализиране на данни от болниците за смъртните случаи през изминалите месеци, обясни зам.-министър Жени Начева. Причината за актуализацията е, че днес е първият ден, в който информацията се представя изцяло по електронен път.
„Щеше да буди голямо учудване, ако нямаше разминаване на данните”, коментира директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев.
Той поясни, че получените при актуализацията разлики са в рамките на 5-6% и са много малки.
„През месец април и началото на май, когато една част от болниците са влизали в системата, най-натоварените са направили грешки, тъй като по-късно при изследванията са доказани причините за смъртта”, обясни Кантарджиев, защо докладваните днес смъртни случаи от ковид-19 са с 10 повече. „Мога да ви гарантирам, че болниците, които не са пипнали нито един пациент с ковид-19, нямат грешно качени данни”.
„Едната грешка са неправилно качените данни. Втората идва от часовете, когато е трябвало да се равни към това в колко часа ще се оповестяват резултатите. Това, което се случи е нормално”, отчете Кантарджиев.
От 10-е добавени в актуализираните данни смъртни случаи, повечето са на пациенти, починали през април. Най-младият е мъж на 53 години, а най-възрастният е на 86 г. Всички те са били с придружаващи заболявания.
От оператора на системата - „Информационно обслужване”, подчертаха, че грешките се дължат на човешкия фактор. Например вчера голяма болница в София погрешка е отчела 70 случая на коронавирус. Информацията обаче е била коригирана навреме.
По-късно от здравното министерство разпространиха подробна информация за починалите 12 пациенти:
Мъж на 56 години без придружаващи заболявания,
Мъж на 77 години, с придружаващи хронични заболявания на различни органи и системи,
Жена на 78 години с онкологично заболяване и с други придружаващи заболявания,
Мъж на 62 години с диабет и сърдечно заболяване,
Жена на 75 години със сърдечно заболяване,
Жена на 53 години без информация за придружаващи заболявания ,
Жена на 66 години със сърдечно заболяване и хронично белодробно заболяване,
Жена на 73 години с онкологично заболяване и диабет;
Мъж на 62 години без информация за придружаващи заболявания,
Жена на 79 години с онкологично заболяване и сърдечно заболяване,
Жена на 92 години с диабет и хронично белодробно заболяване,
Жена на 76 години с онкологично заболяване и сърдечно заболяване,
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!