К оронавирус пандемията бушува с пълна сила. Расте и броят на заразените, както у нас, така и по света. 3945 са новите случаи на заразени за последното денонощие в страната ни. Наред с това на редица хора, дали положителен резултат след напревен PCR тест, им се налага да си останат вкъщи, под карантина.
Нови мерки срещу COVID-19 от днес, ето какви са те
СЗО: COVID-19 опустошава психичното здраве
Как да се справим по-лесно с изолацията
На хората, попаднали в дълга социална изолация заради коронавируса, специалистите препоръчват да ползват интернет колкото се може по-рядко, да си почиват повече и да се обръщат към експерти при дългосрочни нарушения в съня и повишена тревожност.
ООН предупреди за глобална криза с психичното здраве
Препоръките са на д-р Наталия Треушникова, психиатър и президент на Съюза за опазване на психическото здраве.
"Ако човек е у дома си в изолация, той е болен, а когато човек е болен, соматичното му състояние е лошо и той изпитва слабост. А за да не се травмира излишно, се препоръчва и намаляване на онлайн активността в информационното пространство", посочва тя, цитирана от ТААС.
СЗО: Алкохолът няма да ви помогне по време на изолация
Почивката трябва да продължи, докато човек не се почувства по-добре, казва още експертът.
Треушникова подчерта, че дългата изолация се приема трудно от хората. Могат да се развият раздразнителност, гняв, нарушения в съня.
Тя отбеляза, че при продължителни нарушения в съня е нужно да се търси помощ от специалист.
Живот в извънредно положение – 5 знака, че сте стресирани
Ако настъпи краткосрочна тревожност и неустойчивост на съня в продължение на ден-два, може да се опитат дихателни упражнения, техники за релаксация, музика.
Психиатърката подчерта обаче, че за да има ефект всичко това, то трябва да се прилага редовно, по аналогия с физическите упражнения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!