П о последни данни малко над 30% от възрастното население в България е ваксинирано срещу COVID-19.
По време на Форума за глобално гражданство в Обединените арабски емирства репортерът на NOVA Николай Василковски се срещна с експерти, които правят анализ на борбата със заразата по света.
Кирил Петков: Знам защо хората не се ваксинират
"Успяхме да убедим хората, че, ако са против ваксините, значи се изправят срещу науката. А именно науката намери спасението срещу COVID-19", смята бившият премиер на Италия Матео Ренци.
33 530 - точно толкова италианци губят битката с COVID-19. Италия е от европейските държави, които пандемията удари най-тежко. Днес 83% от възрастното население е ваксинирано.
Не само обаче науката убеждава Италия да се ваксинира. Прави го политическата криза, предизвикана от Матео Ренци. Бившият италиански премиер е твърд привърженик на стратегията, с която ваксинираните получават привилегии, а неваксинираните са принудени да спазват ограничения.
"Година и половина Италия беше в строг локдаун. Това се отрази зле на всички. Сега обаче предложихме избор на хората - ако се довериш на науката и се ваксинираш - продължаваш напред, ако не - живееш с ограничения в локдаун. Това е нашата стратегия и тя работи", добави Ренци.
В България процентът на ваксинираните е почти три пъти по-нисък от този в Италия.
Експертна информация не липсва, но тя не може да пребори опасенията на хората. Очевидно здравните власти не успяват да убедят обикновения човек в предимствата на науката. Затова на помощ идва ФБР.
"Хората няма да те послушат, когато убежденията в главите им се различават от това, което им казваш. Докато работех във ФБР, по време на едно дело в съда, трябваше да накарам едни мюсюлмани да дадат показания срещу други мюсюлмани. Беше ми ясно какво си мислят те. Според тях аз представлявах държава с тежки предразсъдъци към ислямските държави. Когато преговарях с тях, им казах директно: "Хора, знам, че не харесвате ФБР. Ясно ми е, че според вас Съединените щати не гледат добре на ислямските страни, поне през последните 200 години". Този подход отключи пътя към доверието тези хора. И в края на краищата те дадоха показания доброволно", коментира бившият парламентьор на ФБР Кристофър Вос.
Според него ключът към недоверчивите е искреността и емпатията. В диалога с хората държавниците трябва да говорят открито, да признават и осъзнават недоверието на обикновения човек. Едва тогава идва ред на научните аргументи.
"Държавниците по подразбиране ги е страх от това да признаят на глас, че хората не им вярват. Истинската емпатия изисква смелост. Винаги, когато съм подхождал по този начин, хората от моя лагер са ме критикували: "Ама как така, защо си на страната на противника?”. А всъщност това е просто деликатен подход, с който искам да пробия стената на недоверието", добави Вос.
Повече по темата вижте във видеото по-горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!