З дравният юрист д-р Мария Петрова коментира в студиото на „Здравей, България” случаите, при които болници отказват да приемат пациенти за лечение:
"Законът за здравето гарантира на всеки един от нас в качеството му на пациент достъпна помощ. Това означава, че без значение от нашия пол, раса, възраст, заболяване, в условията на здравноосигурителната система или в условията на спешност и други заболявания, ние имаме право да се лекуваме. Фундаменталният организационен проблем на нашето здравеопазване - защо при наличие на толкова много болници, имаме толкова малко капацитет и възможности да се справяме с COVID-19 и да овладяваме пандемията", коментира Мария Петрова.
Болници отказват прием на болна жена, тя почина
"Практически дъщерята на починалата жена не е човекът, който трябва да направи нещо. Наказателният кодекс въздига в престъпление това, ако лице, което се занимава с медицинско занятие, бъде поканено да окаже помощ и не го стори - това е престъпление. Проблем на мениджмънта на болницата и на здравната система е недостигът на медицински персонал. Болниците по закон са задължени да лекуват. Цинизъм е да смятаме, че заповедта на някого, ще лекува друг", заяви д-р Мария Петрова.
"Всеки един човек, в качеството му на пациент, без значение какъв е PCR тестът, той има право на достъпна помощ, Вече много е важно какво е неговото състояние. Личните лекари да им се създаде механизъм за правилна оценка", добави тя.
Коронавирусът: Нов рекорд, най-много починали от началото на пандемията
Петрова засегна и темата за направленията за PCR тест.
Вчера РЗИ-Благоевград намали броя на отпусканите направления на 30. Малко по-късно обаче ръководството на здравната инспекция промени решението.
"Когато сме в извънредна епидемиологична ситуация и обстановка, всички мерки, които се вземат за ограничаването на заразата, са за сметка на държавния бюджет. Решението на РЗИ-Благоевград е мотивирано финансово, а и защото тези тестове не са неизчерпаем ресурс", обясни тя.
Ангелов: Навлизаме в сериозна фаза на епидемията, имаме нужда от помощ
В същото време се отчита недостиг на легла и медици за лечение на болни от COVID-19 в Кърджали
Рязко е скочил броят на новозаразените с COVID- 19 в област Kърджали. В инфекциозното отделение на единствената болница „Д-р Атанас Дафовски“ в областния град, където в момента се лекуват пациентите с коронавирус, е изчерпана легловата база. Очаква се днес от областния кризисен щаб да вземат решение в борбата с вируса да се включат и трите общински болници в Крумовград, Момчилград и Ардино.
Над сто души са се заразили с коронавирус на сватба
Легловата база в „Инфекциозно отделение“ на Многопрофилната болница „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали, където се лекуват пациентите с коронавирус, е изчерпана, твърди завеждащият д-р Магдалена Маринова.
"Отделението е пълно. В мига, в който успеем да изпишем някого, веднага приемаме. Пациентите, които влизат за лечение… са с тежко протичане на болестта", заяви д-р Магдалена Маринова.
В същото време област Кърджали отбелязва рекорд на новозаразени с COVID-19.
"40 са новозаразените, половината от тях в областния център", посочва Никола Чанев, областен управител на Кърджали.
А болницата в Кърджали е единствената в областта, която приема болни с COVID- 19. Разполага с двама инфекционисти и още един лекар, който помага почасово.
"Не може да реагираме по този начин. В момента ние събираме хора от целия регион. Утре, ако вие идвате от Кърджали, аз няма къде да ви сложа", заяви д-р Маринова.
Д-р Хасърджиев: Предстоят най-тежките месеци
В тази връзка, предстои да бъде взето решение.
"Предстои областния кризисен щаб да вземе решение за включван и на трите общински болници", заяви Никола Чанев, областен управител на Кърджали. Ще бъдат разкрити и още легла в кърджалийската болница.
"Подадени са документи за още 9 легла в сектор ПФО в болницата’”, подчерта той.
Много точно да се обясни кога да се носят маски на открито
В момента в Многопрофилната болница в Кърджали са настанени 20 души в Инфекциозно отделение, 3-ма са в интензивния сектор, а около 200 са на домашно лечение.
На фона на свършващите места в болниците за пациенти с COVID-19, мъж от Димитровград си остана вкъщи.
Той е диагностициран с пневмония и положителен PCR тест, но след обаждане от личния му лекар на тел. 112, му е отказано хоспитализиране.
64-годишният мъж е диагностициран с бронхопневмония в понеделник. Ден по-късно излиза и положителният му тест за COVID-19. Близките се свързват с личния лекар, какъвто всъщност е алгоритъмът за действия в подобни случаи.
Рекорден брой случаи на COVID-19, но и рекорден брой тестове
Петър Петров, който е зет на пациента, разказва, че в момента болният е без температура и е по-добре на домашно лечение. Във вторник обаче неговите премеждия не са били никак леки. След като личният му лекар се свързва със 112, какъвто е протоколът, „Спешна помощ” отказва да изпрати линейка и да го вземе. Мотивът – няма места, къде да бъде настанен болният.
"Шокът в цялата ситуация е, че имаме болен, а не знаем какво да правим", разказва Петров.
Здравните власти в града са започнали проверка. Д-р Соня Димитрова, директор на РЗИ, заяви, че всъщност има места в лечебните заведения в района, където се осъществява лечение на болни от COVID-19. "В МБАЛ Хасково има три места, където се лекуват болни с коронавирус. Разкрити са и нови 13 места през последните дни", заяви тя.
Проф. Тодор Кантарджиев добави още едно Д срещу Covid-19
"След проведени разговори с ръководството на МБАЛ Хасково се оказа, че няма човек, който да дава информация за трите места, където се приемат случаи на COVID-19",посочи тя. По думите ѝ по случая ще бъде извършена проверка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!