В продължение на няколко нощи имаше жестоки сблъсъци между протестиращи и полиция в Нидерландия. Това, което изглеждаше като „един от обикновените” протести срещу локдауна, каквито се проведоха в редица градове в Европа, се превърна в нещо по-голямо, по-продължително и много по-жестоко. Изненада ли е станалото? Не. Измина почти година, откакто по-голямата част от света потъна в „специален режим”, а търпението на хората свърши или поне постепенно се изчерпва, пише „Адванс”, цитиран от „Фокус”.

Няма да бъде изненада, ако кадрите на ставащото по улиците на Амстердам, Ротердам, Утрехт и др., се повторят в повече европейски градове, особено там, където сега се затягат ограничителните мерки срещу коронавируса - Франция, Германия, Великобритания и т.н.

Ако това се случи, тогава неизбежно ще стигнем до нежелано и дори потенциално опасно политическо решение. В опит да запазят мира на улицата, някои страни може да започнат да облекчават мерките. Това, разбира се, би било достатъчно за тези, на които вече им е писнало от всякакви ограничения, но вирусът ще се разпространи бързо и безпрепятствено, убивайки много повече хора.

ЕК: Няма да спрем, докато не осигурим необходимото 

В същото време трябва внимателно да се анализира кой всъщност протестира и с какви цели. Дали носенето на маска, да речем, на обществени места е достатъчно основателна причина за бунт по улиците? Мнозина биха се съгласили, че не е. Но има и друга страна на монетата. Сред онези, които яростно се съпротивляват, има все повече такива, които буквално се борят за собственото си оцеляване. На първо място, това са малките предприемачи, които са пострадали тежко от настоящата ситуация и техните служители.

Корпорациите, разбира се, са отделно нещо. Това е разговор за същността на съвременния капитализъм и факта, че колкото и да се възхвалява свободният пазар, той дава еднакъв шанс за всички. Големите корпорации са в състояние да оцелеят и да се измъкнат от катастрофалната бизнес ситуация. Малките предприемачи са почти лишени от този лукс и в условия на криза като сегашната те са първите, които фалират. Каквото и да обещаят правителствата, независимо колко от обещаното бъде спазено, малкият бизнес просто не може да оцелее, без да работи месеци наред.

Затова не е изненадващо, че все повече хора вярват на теориите, че всичко, което се случва, е част от „мащабен план” за унищожаване на малкия бизнес. Вярно е, че държавата често се държи цинично, вярвайки, че независимо колко малки предприятия са затворени, вместо тях ще се появят нови. Лоялността на политиците винаги е на страната на големите корпорации, тъй като те финансират политиката, а това е добре известна симбиоза. Ясно е, че корпорациите могат дори да се възползват от прочистването на пазара.

Но не е трудно да си припомним, че т. нар. дребна буржоазия променя цели системи няколко пъти в историята на човечеството.

В Нидерландия: "Вървим към гражданска война, ако продължаваме така"

Струва си да поговорим за ситуацията в петата по големина държава в Европейския съюз, Полша. Там започна истинско малко въстание сред представители на малкия и средния бизнес и то вече заплашва да прерасне в нещо повече.

Някои действат директно и „смело”, други се възползват от различни дупки в законите. Да кажем Йозеф Пасек, собственик на ски комплекс в курорт в Южна Полша. Той избягва мерки за заключване, като провежда „политическа среща на върха” в курорта на всеки 15 минути, като посетителите играят ролята на участници. На входа те трябва да подпишат споразумение за „членство” в неговата партия, наречена „Стачка на собствениците на бизнес”.

Йозеф Пасек е един от няколкостотин предприемачи от цяла Полша, които нарушават локдауна по един или друг начин. А властите просто си затварят очите.

Неговият пример беше последван по различни начини от собствениците на ресторанти, кафенета, нощни клубове, хотели - основно всички, които по закон бяха задължени да затворят.

Според някои оценки близо половината от местния бизнес в Полша работи в „нелегален режим”. Например ресторантите приемат гости през задните си входове.

Белгия забранява пътувания зад граница без основателна причина

Как властите се справят с това? Те се лутат между „тоягата” и „моркова”. Най-показателният пример е новият пакет за държавна помощ под формата на милиард злоти. Въпреки това на всички предприятия, заловени в нелегална дейност, ще бъде отказана възможността да се възползват от тази помощ.

Проверките работят, но предприемачите вече са усвоили тактиката: отказват да платят глоба на място и се надяват, че в съда ще успеят да докажат незаконността на глобите.

Какво мислят хората за това? В последната голяма анкета, проведена на 19 януари, мнозинството симпатизира на тези „бунтовници”. Около 70% от анкетираните смятат, че кафенетата и ресторантите имат право да нарушават ограниченията. Изключение правят нощните клубове. Само 24 процента от анкетираните подкрепят това последните да работят.

Докато предприемачите изглежда се държат „анархистки”, трябва да се отбележи, че властите обещаха да отслабят ограничителните мерки, ако броят на заразените спадне до определена граница. Това се случи на 26 декември, но отслабването на ограниченията не последва. Освен това обещанията за финансова помощ все още остават неизпълнени.

Произволните мерки също предизвикват значително възмущение. Например църквите все още са отворени, както и някои фирми.

Мерките в Полша, поне на хартия, са сред най-строгите в Европа. Например това е единствената държава, в която всички хотели са затворени, дори и за бизнес пътници.

Може да изглежда, че има някакво мълчаливо споразумение: държавата позволява някои индулгенции, а предприемачите поне се правят, че спазват мерките и ще продължат да пускат хората през задната врата.

Но въпросът е докога ще продължи така, защото доверието на хората към държавата все повече намалява и би било наивно да се очаква от онази част от бизнеса, която честно спазва ограниченията, че ще прави това за неопределено време. Полските бизнес бунтовници са уверени, че техните действия неизбежно ще доведат до това държавата да смекчи мерките.

Но винаги е възможен друг сценарий. Властите може да се уплашат, че губят авторитета си. И така да изхвърлят всички „моркови” и да оставят само „пръчките”.

В Словакия искат отрицателен PCR за излизане от вкъщи

Други държави, разбира се, ще следят отблизо събитията, които се случват тези дни в Полша, както и в Нидерландия, където управляващите вече заеха изключително твърда и безкомпромисна позиция. След няколко нощи на насилие премиерът Марк Рюте обяви, че няма да има облекчение на мерките.

Изглежда, че се приближаваме все по-бързо до момента, в който всички държави ще трябва да решат по кой път да поемат, или по-скоро как ще реагират на предстоящата ескалация. Ще си затварят очите, като в Полша, или ще заемат твърда позиция, като Нидерландия? И двата варианта имат своите плюсове и минуси и окончателното решение вероятно до голяма степен зависи от текущата епидемиологична ситуация.

Хиляди протестират във Виена срещу ковид - мерките

Но това може да се превърне в капан. В края на краищата, както вече видяхме, епидемиологичната ситуация се променя драстично и е изключително трудно да се обърне към по-добро. Това е видимо във Франция, където изглежда, че дори и най-строгите мерки не водят до резултати, въпреки че и там може би има много фирми, които работят нелегално.

Факт е, че никой няма „рецепта” и ако се прецени, че кампанията за ваксиниране не върви по план, в близко бъдеще можем да очакваме множество краткосрочни решения от властите, както и ответно възмущение, което ще се натрупва и ескалира.

Един мъж пита приятел: - Какви са ти отношенията с комшийката? Май сте доста гъсти? - Ааа, само на "здравей-здрасти". - И само това? -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Откриха тяло на жена от Пловдив на плажа в Бургас

Откриха тяло на жена от Пловдив на плажа в Бургас

България Преди 16 минути

Тялото й е откарано за аутопсия в отделение „Съдебна медицина“ към УМБАЛ – Бургас

ORA 07 Touring дебютира на салона в Шанхай. Ако бъде постигнато споразумение за възстановяване на производството в Баховица, вероятно това ще засегне електромобилите от моделна линия ORA

Водят се преговори за производство на електромобили Great Wall в България

България Преди 21 минути

Тази новина потвърди пред CarMarket.bg Паркър Ши, Head of GWM International

Директорът на "Метрополитен": Управлявам дружеството заедно с г-н Братоев

Директорът на "Метрополитен": Управлявам дружеството заедно с г-н Братоев

България Преди 34 минути

След скандали и тайно гласуване, стана ясно, че дългогодишният директор на „Метрополитен” проф. Стоян Братоев е сменен

ВКС не даде ход на делото за промените в ръководството на ДПС

ВКС не даде ход на делото за промените в ръководството на ДПС

България Преди 56 минути

Делото пред ВКС бе образувано по жалба от политическата партия „Движение за права и свободи“, представлявана от Джевдет Чакъров

<p>Северна Корея потвърди: Воюваме за Русия</p>

Северна Корея официално потвърди участие във войната между Русия и Украйна

Свят Преди 1 час

Пхенян призна изпращането на войници в Курск, Западът реагира с остри критики

Близки на загинали при катастрофи настояват за по-тежки наказания

Близки на загинали при катастрофи настояват за по-тежки наказания

България Преди 1 час

В Съдебната палата днес заседават две съдилища по дела за загинали на пътя млади хора

Съдът гледа делото "Брендо"

Съдът гледа делото "Брендо"

България Преди 1 час

Припомняме, че в СГС има молба от Евелин Б., с която иска да изтърпи в България постановените спрямо него присъди от Италия и Румъния

Шофьор помете пет коли и стълб, прати младеж в болница

Шофьор помете пет коли и стълб, прати младеж в болница

България Преди 2 часа

Шофьорът се опитал да прехвърли вината на друго момче

Сериозни щети след наводненията в Северозапада: Как местната власт реагира?

Сериозни щети след наводненията в Северозапада: Как местната власт реагира?

България Преди 2 часа

Няколко населени места обявиха бедствено положение

<p>Апостолите, които промениха историята на християнството</p>

Почитаме паметта на светите апостоли Ясон и Сосипатър

Любопитно Преди 3 часа

Наричат ги апостоли в смисъл на пратени да разпространяват вярата в Иисус Христос

<p>Докъде стигна разследването на трагедията във Ванкувър?</p>

Предявиха обвинения в убийство на нападателя от Ванкувър

Свят Преди 3 часа

Според органите на реда станалото не е терористичен акт

Президентът Радев е на официално посещение в Полша

Президентът Радев е на официално посещение в Полша

България Преди 3 часа

Той ще участва в 10-ата Среща на върха на инициативата "Три морета"

AI написа съдебна пледоария, съдията откри 30 грешки

AI написа съдебна пледоария, съдията откри 30 грешки

Технологии Преди 4 часа

Технологията все още не е готова за подобни задачи

Бобри построиха язовир за 2 дни, който властите не успяха за 7 години

Бобри построиха язовир за 2 дни, който властите не успяха за 7 години

Любопитно Преди 4 часа

Проектът за изграждане на язовир близо до депото Brdy започнал през 2018 г.

Ключови признаци, че кучето ви се опитва да общува с вас

Ключови признаци, че кучето ви се опитва да общува с вас

Любопитно Преди 4 часа

Уникални начини, по които четириногите ни приятели изразяват емоции и желания

<p>Жестоки съперничества раздират Пентагона</p>

Жестоки съперничества раздират Пентагона на Пийт Хегсет

Свят Преди 4 часа

Конфликт между съветниците на министъра е породил интриги и недоверие, които вече са излезли наяве