Д нес ще издадем заповеди, които са свързани с извънредната епидемична обстановка и нейното продължение. Ще забраним влизане от Индия и още няколко държави, за да не поставим под риск хората от нашата страна. Това заяви министърът на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов по време на брифинг в Министерския съвет.
"Призовавам заради Индия всички български граждани да бъдем разумни и да продължим да спазваме мерките дотогава, когато постигнем колективен имунитет", каза още той.
Проф. Ангелов отбеляза още, че въпреки това не трябва да бъдем скромни.
"Постигнахме изключително много при не толкова строги мерки в сравнение с други държави в борбата с пандемията", посочи той.
Ангелов: Стартирането на преговори за "Sputnik V" е противозаконно
"Ние, българите, си връщаме все повече и повече нормалния живот. Постигнахме го благодарение на всички, благодарение на спазване на мерките", каза Ангелов.
COVID-19: Рекорден брой ваксини у нас са поставени за ден
"Потвърдените случаи на COVID-19 в страна до момента са 402 497. Заедно с ваксинираните минават 1 милион. Над 1 милион българи са защитени към настоящия момент от COVID-19", отбеляза той.
"Постигнатата заболеваемост за 14-дневен период от 332 на 100 хиляди ни поставя на 18-то място в ЕС. По този показател на Балканския полуостров сме на 6-то място. По смъртност сме на 2ро място след Унгария в ЕС. Ние сме с 21 на 100 хиляди души. На трето място сме на Балканите след Босна и Херцеговина и Северна Македония", посочи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му в 10 области в страната са със заболеваемост под 300 на 100 хиляди души.
Само 7 области са със заболеваемост между 400 и 500 на 100 хиляди души.
"Хубаво е, че седмичната положителност на тестовете продължава да спада и се движи под 10 процента. И хората, приети в интензивни отделения и смъртността спазват тази тенденция", посочи той и призова за отговорно поведение, което ще ни доведе до щастливи празници и продължаване на тенденцията за намаляване на заболеваемостта.
"Изчакваме заповедта за начините за влизане в страната ни, но антителата не са критерии, по който ще може да се влиза в у нас без налагане на допълнителни мерки, карантина и изследване. Не мисля, че има страна, която го е въвела и която ще го въведе. Причината е, че там интерпретацията на резултатите е най-несигурна. Има различни методики с различни показатели", посочи още държавният здравен инспектор.
"Много често и мен ме питат приятели какво означава 4, 1 200 – много често и аз не знам", коментира той.
"Наличието на антитела, по-високо или по-ниско, невинаги съвпада с реалността. Много често зависи от това, в какъв период се намираме и каква е реактивността на организма Това не е сигурен показател", обясни още Кунчев.
"На двуседмична база имаме намаляване на новозаразените с 42 процента, на едноседмична – с 23 процента. Смъртността на двуседмична база е 16%, на едноседмична – 17%, т.е. имаме доста сериозно намаляване през последните 7 дни", заяви проф. Венцислав Мутафчийски.
"Намаляват и хоспитализациите, въпреки че в големите болници най-вероятно това ще се усети по-отчетливо по-нататък, ако се запази тази тенденция", каза още той.
"Към момента извършените ваксинации са 775 601. До дни с този темп на имунизация можем да надминем 800 хиляди ваксинирани български граждани. Най-много използвани дози са тези на Pfizer, следват AstraZeneca и Moderna. Ваксинациите се извършват основно в лечебни заведения, където има разкрити имунизационни кабинета", посочи председателят на Националния ваксинационен щаб професор Красимир Гигов.
Ваксинационен паспорт в ЕС, ще пътуваме ли свободно от лятото
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!