М одифицираната ваксина срещу новия вариант на коронавируса Омикрон ще е готова след месеци. Това прогнозира председателят на Постоянната комисия по ваксинациите (STIKO) Томас Мертенс, пише "Дойче веле".
Кристалина Георгиева: "Омикрон" може да забави възстановяването на световната икономика
"Производителите ще се нуждаят от 3 до 6 месеца в лаборатория за създаване на ваксина, която да е ефективна срещу Омикрон и Делта, тъй като Делта продължава да е широко разпространена", казва той пред „Райнише пост“. След завършването на лабораторните проучвания ще започне и процедурата по одобрение.
Възможно е да е необходима нова ваксина срещу Омикрон
“Въпросът е дали властите ще искат изцяло нови лабораторни изследвания или ще изберат по-бърза процедура за одобрение”, казва Мертенс. Според шефа на STIKO е напълно възможно да е необходима нова ваксина срещу мутацията. “При Омикрон се забелязват много промени по шиповия протеин, които могат да затруднят антителата в борбата им срещу вируса”.
С мащабно секвениране търсят "Омикрон" у нас
Независимо от всичко гражданите трябва да си поставят бустерна доза, подчертава Мертенс. “Бустерите се изплащат. Борбата срещу Делта варианта продължава. И няма да е проблем няколко месеца след бустера отново да се ваксинираме, за да се предпазим от Омикрон.”
Произходът на Омикрон остава неясен
Председателят на германската ваксинационна комисия се обяви против стигматизирането на Южна Африка, където Омикрон за първи път бе регистриран. “Секвенирането в Южна Африка е много професионално, затова Омикрон бе открит там. Никой не знае откъде наистина произлиза този вариант. Вероятно е възникнал чрез мутация в организма на имунокомпрометирани хора, при които, заради липсата на защитна реакция, вирусът се разпространява дълго и бурно.”
Омикрон не предизвиква тежка инфекция при ваксинираните срещу COVID-19
Новата мутация предизвика безпокойство по целия свят, но според германския експерт е рано да се каже какъв ще е нейният ефект върху пандемията. Основната тревога е, че заради многото мутации вариантът Омикрон може да се предава по-лесно и да се окаже резистентен срещу ваксините. Това обаче още не е потвърдено.
Наскоро директорът на германския производител на ваксини BioNTech Угур Шахин увери, че наличните препарати срещу Ковид-19 защитават от тежко протичане на болестта и в случай на заразяване с Омикрон или друга вариация на вируса. Омикрон не е първата мутация на Ковид-19, която се е появявала, припомни Шахин.
СЗО: Да не се паникьосваме за Омикрон
В BioNTech са оптимисти, в Moderna – не толкова
Компанията на Угур Шахин и съпругата му Йозлем Тюреджи вече провежда лабораторни тестове на новия вариант и работи върху модифицирана ваксина, ако се наложи употребата на такава. Първите резултати от изследванията, които започнаха миналия четвъртък, все още не са налични, казва директорът на BioNTech. Никой не трябва да изпуска нервите си заради Омикрон, сега е важно да предложим на всички бустерни ваксинации възможно най-бързо, заяви Шахин в интервю за „Уолстрийт джърнъл“.
Как протича инфекцията с Омикрон при ваксинираните
Омикрон може да доведе до ръст на инфекциите, но препаратът на BioNTech и Pfizer вече е доказал ефективността си и при други варианти на Ковид-19. Далеч по-скептичните изказвания на директора на Moderna Стефан Бансел по отношение на Омикрон се отразиха сериозно на борсата в началото на миналата седмица. Пред „Файненшъл таймс“ той заяви, че Омикрон ще създаде проблеми за вече съществуващите ваксини и ще отнеме време, докато вече наличните препарати бъдат адаптирани към новия вариант.
Ваксините провокират два защитни механизма
Пред „Уолстрийт джърнъл“ Шахин обясни, че след ваксинация организмът произвежда антитела и Т-клетки, които осигуряват имунната защита. И дори новите варианти да са в състояние да заблудят антителата, Т-клетките продължават да осигуряват защита от тежко протичане на заболяването. Едва ли е възможно един вариант да заобиколи и двата защитни механизма.
И американски експерти, като имунолога и съветник на президента Антъни Фаучи, от дни подчертават, че съществуващите ваксинации до известна степен ще предпазят от сериозни заболявания и смърт, дори и при наличието на нов вариант. Засега обаче не е ясно колко по-малък ще бъде защитният им ефект, призна Фаучи във вторник. В момента се провеждат съответните тестове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!