П андемията от коронавирус избухна първо в Китай, но вече има заразени хора в 185 държави. Разпространението на вируса доведе хора от цял свят да броят спестяванията си, а бизнесите да се прегрупират с цел оцеляване.
1. Въздействието върху фондовите пазари
Инвеститорите се опасяват, че разпространението на коронавируса ще унищожи икономическия растеж, и че действията на правителствата може да не са достатъчни, за да спрат спада. В отговор много от централните банки в различни държави и съюзи решиха да намалят лихвите, което на теория трябва да направи заемите по-достъпни и да насърчи разходите. Въпреки това много анализатори смятат, че глобалните пазари ще останат нестабилни, поне докато пандемията не бъде овладяна.
2. Безработица
Почти всички сектори са засегнати от пандемията и това доведе до много съкращения във фирмите. Само за две седмици 1 милион души във Великобритания кандидатстваха за помощи от държавата. В САЩ картината е още по-песимистична като там над 26 милиона души са останали безработни само в последния месец. За първия месец на извънредно положение в България над 72 000 души останаха без работа.
3. Срив в цената на петрола
Стотици милиони останаха по домовете си в последния месец, което доведе до спад в търсенето с около 30 млн. барела на ден. Важно е да се отбележи, че цената на суровия петрол вече беше повлияна от спор между ОПЕК, групата на производителите на петрол и Русия. За да се овладее положението бе постигната договорка между страните от ОПЕК за съвместно намаляване на производството с почти 10 милиона барела на ден.
4. Завой към технологиите
Правителствата по света призовават служителите да работят от вкъщи, когато е възможно. Това доведе до огромен ръст в търсенето на платформи за видеоконференции, където служителите могат да провеждат срещи или да изпълняват задачи. Най-голям ръст в акциите се забелязва при компанията за видеокомуникация Zoom, която по време на пандемията отчете ръст в дневните потребители от над 3 000% спрямо цифрите за същите седмици миналата година. Търсенето на онлайн пазаруване и развлечения също нарасна, тъй като хората остават на закрито. Цената на акциите на Amazon достигна нови максимуми, докато стрийминг платформата Netflix в един момент беше по-ценна компания от петролния гигант ExxonMobil.
5. Срив в туризма
В последните три месеца авиокомпаниите се надпреварват да намалят дестинациите, до които летят, а клиентите им масово отменят командировки и почивки. През март Европейския съюз излезе с безпрецедентен ход в борбата за овладяване на пандемията и забрани пътуванията извън нейните граници за 30 дни. САЩ пък забраниха пътуващите от европейските летища да влизат в САЩ.
6. Климатични промени
Европейската космическа агенция регистрира впечатляващ спад на замърсяването във въздуха във всички страни от съюза. От изображенията се вижда, че най-силно се вижда намалението в емисиите в големите градове, и по-специално Париж, Милано и Мадрид. Подобна тенденция се забелязва и в индустриалните центрове в Индия, където от март се прилагат строги мерки за социално дистанциране.
7. Невиждан спад в производството в Китай
Държавата, която понесе първият удар от пандемията от коронавирус, усети най-бързо икономическите последици. Промишленото производство, продажбите и инвестициите отчитат огромни спадове през първите три месеца на годината, в сравнение със същия период на 2019 г. Това веднага се отрази и на глобално ниво, защото Китай представлява една трета от световното производство и е най-големият износител на стоки в света.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!