„След като обсъдихме всички варианти и възможности, преобладаващото мнение на експертите беше да се заложи на използването на зелен сертификат”.
Това обяви на брифинг днес министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров.
Заповедта ще влезе в сила от четвъртък. С пълния текст можете да се запознаете ТУК.
Ето как да получим зелен сертификат за COVID-19
„Предвижда се всички дейности, които се извършват на закрито да могат да се провеждат само ако присъстващите имат зелен сертификат и с контрол на входа”, каза Кацаров. Ако не могат да бъдат изпълнени тези две условия обектите няма да работят, а мероприятията няма да се провеждат.
Зеленият сертификат включва завършен цикъл на ваксинация, преболедуване на COVID-19, направен антигенен тест в последните 48 часа или PCR тест в последните 72 часа.
Математик от БАН: Трябват по-сериозни ограничителни мерки
„Всички училища в общините с над 750 нови случая на 100 хил. души минават в неприсъствено обучение. При между 500 и 750 новозаразени на 100 хил. души през последните 2 седмици се минава в режим с 50% присъствено обучение”, заяви Кацаров.
„Целта е колкото се може повече училища да продължат да работят присъствено”, подчерта здравният министър и добави: „Всички ученици от 5 до 12 клас, както и целият персонал трябва да носят маски”.
Засилени проверки за спазване на COVID мерките у нас
„Занятията в университетите се допускат само ако всички студенти имат зелен сертификат”.
Осъществяването спортни събития за колективни спортове ще става само на открито и ако всички присъстващи имат зелен сертификат.
Стойчо Кацаров поясни, че осъществяващите контрола също трябва да имат зелен сертфикат. Зелен сертификат ще е задължителен и за работещите в старческите домове и лечебните заведения. Преустановяват се посещенията в болници.
„Ние предоставяме на всички лаборатории безплатни антигенни тестове. Те могат да искат заплащане за пробовземане, но не и за самия тест. Това се отнася за всички граждани”, заяви Кацаров.
Кунчев разкри да очакваме ли нов локдаун
Той посочи, че зелен сертификат няма да се изисква при достъпа до административни услуги, но се препоръчва колкото се може повече от този тип дейности да бъдат осъществявани онлайн.
Зелен сертификат няма да се изисква за децата до 12-годишна възраст, както и за обществения транспорт. Не се въвежда изискване за зелен сертификат при учителите.
Без зелен сертификат ще се осъществява и достъпът до аптеки, банки, малки търговски обекти с площ до 300 кв. метра.
Предлагат нови противоепидемични мерки
Срокът на зеления сертификат за преболедувалите COVID-19 e шест месеца, а за ваксинираните е до 1 юли 2022 г. Здравният министър уточни, че тестовете за антитела не са достатъчно достоверни, не са признати никъде в ЕС. Те не са сигурен показател и не могат да бъдат признати в България.
„Ако тези мерки не се спазват и не дадат резултат, единствената и последна мярка остава национален локдаун. Надяваме се да не се стигне дотам”, каза Кацаров. „Мерките ще продължат дотогава, докато дадат добър резултат”
„Търсеният ефект е намаляване на броя на заразените и натиска върху болниците”, поясни Кацаров.
Той подчерта, че за ваксинираните има около 100 пъти по-малка вероятност да станат преносители и да се разболеят от COVID-19 и призова хората да се ваксинират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!