П олицията в испанската столица и околните градове от днес спира влизащите и излизащите от някои работнически квартали, които бяха поставени под частична карантина, за да се спре най-бързото разпространяване на коронавируса в Европа, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Лекарство за COVID-19 вече се продава в Москва
Полицейският контрол ще се изразява само в информиране за рестрикциите през първите два дни. Спазването на забраната ще стане задължително от сряда и онези, които не могат да докажат, че пътуват по работа, обучение или медицински причини, ще бъдат глобявани, съобщиха регионалните власти.
Затвориха две училища у нас заради COVID-19
Близо 860 000 жители са засегнати от новите по-строги ограничения. В зоните под карантина парковете са затворени, а магазините и ресторантите трябва да работят с 50 процента от капацитета си. Мерките бяха посрещнати с протести от жителите, които смятат, че властите стигматизират бедните.
Коронавирусът: 44 нови случая, шестима починали
Районите, където се въвеждат ограниченията, имат 14-дневно ниво на предаване на инфекцията от над 1000 случая на 100 000 жители, който е един от най-високите показатели в Европа. Те са също така гъстонаселени, с по-бедни жители, заети с нискоквалифициран труд, които живеят в пренаселени малки апартаменти и ползват обществения транспорт, за да отидат на работа. Някои поместиха онлайн снимки на претъпкани влакове в метрото в час пик, оплаквайки се, че проблемът не е в предградията, а в липсата на достатъчен обществен транспорт.
Втора вълна на COVID-19 в Европа, СЗО: Не спазвате мерките
След като седмици наред си разменяха обвинения, днес премиерът социалист Педро Санчес ще се срещне с ръководителката на регионалното правителство на Мадрид - Исабел Диас Аюсо, консервативен политик от опозиционната Народна партия, за да координира по-твърдата реакция срещу огнищата.
В същото време граждани в някои по-бедни райони на испанската столица, излязоха по улиците, за да призоват за по-добри здравни разпоредби
и се оплакаха, че властите ги дискриминират, предаде Ройтерс.
След скок на случаите на зараза регионалното правителство на Мадрид в петък нареди въвеждане на ограничителни мерки от утре в някои от по-бедните райони на града и предградията му, където живеят около 860 000 души, тъй като там има най-голям риск от разпространение на заразата.
Карантинните мерки се отнасят преобладаващо за райони, в които живеят хора с по-ниски доходи и имат по-висок процент население от имигранти. Вчера мирни протести бяха проведени в 12 от 37-те засегнати райони.
Ковид-19: 500 ученици и 40 учители под карантина
Около 600 души демонстрираха в южния район Вайекас, където нивото на зараза е сред най-високите в Мадрид - около 6 пъти повече отколкото в Чамбери - богаташки район в северната част на столицата. Напрежението се покачи, когато демонстрантите се опитаха да проникнат в сградата на регионалното правителство.
"Няма логика да можеш да излизаш и да вършиш различни неща в по-богатите райони, но не и във Вайекас. Рискът от зараза е същият. Те ни дискриминират", каза 56-годишната местна жителка Бегоня Рамос.
Демонстантите скандираха "Вайекас не е гето".
Те поискаха и оставката на ръководителката на правителството на автономната област Мадрид Исабел Диас Аюсо. Тя си навлече критики тази седмица, след като каза, че начинът на живот на имигрантите отчасти е причина за скока на случаите на зараза.
Кметът на Мадрид Хосе Луис Мартинес-Алмейда подчерта, че мерките не са дискриминиращи спрямо бедните.
Енрике Руис Ескудеро - ръководител на здравното ведомство в регионалното правителство, предупреди, че ако тези мерки не намалят случаите на коронавирус, може да последва поставяне на цялата столица под карантина.
В интервю за в. "А Бе Се", Ескудеро казва, че ако трябва да затворим Мадрид, ще го направим".
В Испания има най-голям брой случаи на Ковид-19 в цяла Западна Европа, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!