Д ържавните структури в здравеопазването имат нужда от закрила. Всичко е против тях.
Това заяви в предаването "Карай направо" по NOVA бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Той благодари на всички, които са застанали зад него след новината за пенсионирането му.
„Има много положителни неща, когато те пенсионират. Видях колко много хора ме уважават и ценят. Благодаря на най-прекрасния колектив на НЦЗПБ. Казах им обаче да спрат с протестите, да не дразнят министър Кацаров”, каза професорът.
Той поясни и защо смята, че здравният министър е опазен за системата на здравеопазването.
„От негови изказвания останах с впечатление, че той е за ликвидиране на голяма част от държавните структури в здравеопазването. Всички, когато дойдат без опит в министерството, искат да оптимизират нещата. Като чуем оптимизация, говорим за съкращения”, каза още Кантарджиев.
Бившият директор на НЦЗПБ коментира и развитието на коронавируса у нас.
По думите му високата смъртността се дължи най-вече на влошеното здравословно състояние на възрастните у нас и слабия контрол на хроничните болести.
„Мисля че имахме успех и спасихме хиляди хора с мерките, които предприехме в началото на пандемията”, категоричен бе Кантарджиев.
Според него хората трябва да продължат да носят маски в градския транспорт и в моловете.
„Ще минат бързо летните месеци и пак ще дойде краят на септември. Тогава рискът от заразяване ще се увеличи отново”, смята професорът.
По-рано днес стана ясно, че
проф. Тодор Кантарджиев ще консултира Столичната община за ваксинационния процес. Това обяви той пред NOVA.
След като беше пенсиониран и освободен от поста директор на Националния център по заразни и паразитни болести, той
благодари, че от кметството на София му се доверяват в битката със заразата.
Тази сутрин пред БНТ професорът заяви: „Благодаря човешки на хората, които протестират. Искам да се поклоня на хората от Института. По-добър колектив никога не е имало в Националния център по заразни и паразитни болести. Навършват се 140 г. от създаването му през лятото”.
„Нищо трагично и драматично не е станало. Дай Боже всеки да може да бъде изпратен така.
Молбата ми към колегите е, че вече демонстрираха своето отношение, няма нужда да настояват”, добави той.
По думите му няма обида и огорчение. „Просто не искам да омръзвам на хората. Аз съм си аз, аз съм си лекар. Мисля, че много хора, които замисляха моето отстраняване, сега съжаляват. Сега настана едно такова време, че ако не си заплашен от отстраняване, значи си никой”, поясни той. Проф. Кантарджиев уточни, че не знае коя политическа сила стои зад министър Стойчо Кацаров.
„Сигурен съм, че някой настъпи мотиката, ама много яко.
Лошото ще е, ако повторят или потретят”, каза още той.
Проф. Кантарджиев припомни, че преди десетина години беше същата ситуация с морбили, каквото е сега с COVID-19. „Купуваха се ваксини, подаряваха се на съседни държави и в този момент стана една епидемия – за съжаление 24 дечица умряха. И сега какво стана – министърът започна да търси махна на тези, които видяхте какво направиха”, коментира проф. Кантарджиев. „Слава Богу, че имаше политици, които можеха с кризи да се справят. Помните пролетта на 2020 г. какво стана в Испания, в Италия, в Западна Европа. Да благодарим на Господ, че минахме така в България”, допълни той.
Според него трябва да се наблегне на имунизацията в страната и насочването към възрастни и трудноподвижни хора са правилни. „Преди всяко излизане пред медиите – 1-2 часа са спорове и не винаги експертите сме били на едно мнение”, коментира професорът относно брифингите на НОЩ, които се провеждаха редовно всяка седмица
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!