„В момента имаме осем поредни дни, в които базовото репродуктивно число е над 1,3. Още шест дни така и всичко приключва. Сега болниците са почти препълнени. Още шест дни с това число означава всеки ден 30% увеличение на хората, които имат нужда от болнична помощ”, коментира математикът проф. Николай Витанов в предаването „Офанзива” по NOVA.
Ако репродуктивното число за COVID-19 намалее под 1,1, здравната система може и да успее да издържи. То трябва да бъде под 1, за да има намаление на натиска върху лечебните заведения.
Николай Витанов: COVID-19 е като джудист, ще ви пусне, когато успеете да избягате
„Сценариите са най-различни и зависят от ефекта на мерките. Платото би могло да е доста ниско. Ако през ноември успеем да устискаме с ниско плато и декември случаите продължат да намаляват, ще можем да изкараме една спокойна Коледа. Ниско плато за мен е под 2000 нови случаи на ден. Лошият вариант е да не се случи тази работа. Най-негативният сценарии е да се пробие всичко и случаите да продължат да растат”, поясни Витанов.
Според него ситуацията в страната дава основание да се тревожим. Той прогнозира, че в 11 области заболеваемостта ще достигне над 1000 на 100 000.
Според Витанов мерките ще дадат резултат, но на по-късен етап, след около 2 седмици. Но ако в края на следващата седмица случаите паднат под 5000, то тогава ще може да се каже, че мерките имат ефект.
Витанов: Влошаване на COVID в България в близките дни
„При „Делта” варианта се забелязва повишена заболеваемост в групата между 0 и 19 години. Когато децата тръгнаха на училище, кривата на заболеваемост започна да расте и достигна 500 в тази група. Тя има още накъде да расте. Броят на заразените деца би могъл да се удвои. Затова според мен не е добре да се преминава в присъствено обучение. За мен децата са страшно ценно нещо. Аз не бих пуснал най-ценното си нещо да ходи някъде в пика на пандемията, бих изчакал няколко седмици”, сподели математикът.
Проф. Витанов подчерта, че заболеваемостта при децата трябва да падне под 100, за да се върнат в клас, а общата заболеваемост в страната трябва да е под 1000.
Кривата на заболеваемост при възрастните е в застой, добави математикът. Той е на мнение и, че тотален локдаун няма да има до изборите.
„До тогава пикът може да премине и броят на случаите да започне да намалява. Аз разбирам тоталния локдаун като забрана за всички да излизат и режим със SMS. Локдаун само за неваксинираните е мярка, която може да се приложи в областите с над 1000 заболели на 100 000 население. В цялата страна обаче едва ли ще се създаде такава ситуация до изборите”, смята проф. Витанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!